İş ve Düşünce mecmuasında kültürel meseleler
Cultural issues in Action and Thought journal
  1. Tez No: 690848
  2. Yazar: FATİH ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İş ve Düşünce mecmuası, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu tarafından 1934'te Türkiye Harsî ve İçtimaî Araştırmalar Derneği'nin yayın organı olarak neşredilen bir mevkutedir. 1934-1973 yıllarında, 40 seneye yakın yayın faaliyetinde bulunan, düşünce ve fikir birliği yürüten İş ve Düşünce mecmuası, uzun soluklu kültür faaliyeti yürütmüştür. Mecmua kendi dönemi içinde ilkeli ve sabit duruşundan asla taviz vermemiştir. Her türlü konuda yazılar yayımlayan İş ve Düşünce mecmuası, Türkiye'nin sorunları üzerinde hem teorik hem de pratik çalışmalar yürütmüştür. Çalışmamızın amacı İş ve Düşünce mecmuasının dil, ahlâk, eğitim, edebiyat, matbuat ve folklor meselelerinde görüş ve düşüncelerini anlamak ve yorumlamak, bunun yanında dönemin içtimaî yapısını kavramaktır. Çalışma üç kısımdan oluşur. Birinci bölümde Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu'nun hayatına değinilmiş ve İş ve Düşünce mecmuasının genel özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise kültür kavramı tartışılmış ve incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise İş ve Düşünce mecmuasının kültür meselelerine değinilmiş ve yorumlanmıştır. İş ve düşünce mecmuası 278 sayıdan oluşmaktadır. Çeşitli makale ve yazılar belli tema ve konular çerçevesinde tasniflenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olan yazılar belirlenmiş, çalışmada değerlendirilmiş ve yöntem olarak ise içerik analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak İş ve Düşünce mecmuası millî bir politika izlemiştir. Fikir ve düşünce alanındaİş ve Düşünce mecmuası, Türk tarihinden ve toplumun kültürel yapısından beslenerek düşünce ve fikir dünyasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Action and Thought Journal is a periodical which was broadcast as Turkish Cultural ve Social Research Association's media organ by Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu in 1934. Action and Thought Journal which was actively broadcast in 1934-1973 and run a unity of though and concensus conducted long-termed cultural activity. The journal never compromised its principled and fixed attitude in its own period. Action and Thought Journal, which published articles in all kinds of subjects, conducted studies on the matters of Turkey both theoretically and practically. The purpose of this study is to comprehend and interpret the remarks and thoughts of Action and Thought Journal on the issues of language, morals, education, literature, press, folklore and besides to perceive the social structure of the period. This study consists of three sections. The first section mentions the life of Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu and general characteristics of Action and Thought Journal. In the second section the concept of culture is discussed and analyzed. And in the third section, cultural issues of Action and Thought Journal are mentioned and interpreted. Action and Thought Journal consists of 278 issues. The articles in these issues are sorted out within the scope of certain themes and topics. The articles that are suitable to the purpose of this study are determined and evaluated in the study and Content Analysis Method is used. As a result, Action and Thought Journal followed a national policy. In an intellectual context, Action and Thought Journal generated its world of thought feeding from Turkish history and cultural structure of society.