Sabit lingual ortodontık apareylerle yapılan en masse retraksiyonda farklı formlarda ark tellerinin ve güç kolu pozisyonlarının keser dişler üzerindeki etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
The effect of en masse retraction performed with lingual orthodontic appliances which have different arch wire forms and power arm positions on incisor and canine teeth: A finite element analysis
- Tez No: 690858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN SAMİ GÜVENÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada periodontal ligament, alveolar kemik, dişler bulunan, 1. premolarları çekilmiş ve ortodontik tedavinin seviyeleme aşaması tamamlanmış üst çene modeli 'The Visible Human Project' kütüphanesinden temin edilmiştir. Uygun Hounsfield değerlerine göre ayrıştırılarak, segmentasyon işlemi ile üç boyutlu modele dönüştürülmüştür. Bu üst çene modeline bilgisayar yazılımı ile kişiye özel lingual ortodontik braketler ve en masse retraksiyon mekaniği yerleştirilmiştir. Braketlerdeki slot tasarımı anteriorda ribbonwise, posteriorda edgewise ve slot büyüklükleri 0,018“*0,025”'tir. Modellerden birinde düz, diğerinde mantar formunda 0,017“*0,025”paslanmaz çelik lingual ark telleri yerleştirilmiştir. Ark tellerinde 1. ve 2. modellerde kanin ve lateral dişler arasına, 3. ve 4. modellerde ise kanin dişin mezyaline yerleştirilen eşit uzunluktaki güç kollarından sağ ve sol 1. ve 2. molar diş arasına yerleştirilen minividalara kapalı yaylar asılarak keser dişlere çekim boşluğuna hareket etmelerine neden olacak şekilde eşit büyüklükte kuvvet uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan üst çene modeli Tersine mühendislik ve üç boyutlu CAD faaliyetleri ALTAIR Evolve yazılımı, katı modellerin analiz ortamına uygun hale getirilmesi ve optimize ağ örgüsünün oluşturulması faaliyetleri ALTAIR Hypermesh yazılımı ile gerçekleştirilmiştir; oluşturulan sonlu elemanlar modellerinin çözümü için Nastran tabanlı ALTAIR Optistruct (ALTAIR, Troy, MI, USA) implicit çözücüsü kullanılmıştır. Uygulanan kuvvet neticesinde oluşan değişimler ise ALTAIR Hyperview yazılımı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the first premolars extracted upper jaw model with periodontal ligament, alveolar bone, teeth, and leveling phase of orthodontic treatment was obtained from the library of 'The Visible Human Project'. Customized lingual orthodontic brackets and en masse retraction mechanics were placed on this maxilla model with computer software. The slot design in the brackets is ribbonwise in the anterior, edgewise in the posterior and the slot sizes are 0.018“*0.025”. Flat and mushroom-shaped 0.017“*0.025”stainless steel lingual arch wires are placed in the models. In arch wires, closed springs are applied to the miniscrews placed between the right and left first and second molar teeth from the power arms of equal length placed between the canine and lateral teeth in the first and second models, and in the mesial part of the canine tooth in the third and fourth models, so that the incisors move equally into the tooth extraction space by applying closed springs. magnitude of force was applied. Reverse engineering and three-dimensional CAD activities of the upper jaw model used in the study were carried out with ALTAIR Evolve software, while adapting solid models to the analysis environment and creating an optimized mesh were performed with ALTAIR Hypermesh software. Nastran-based ALTAIR Optistruct (ALTAIR, Troy, MI, USA) implicit solver was used to solve the created finite element models. The changes that occur as a result of the applied force were examined with the ALTAIR Hyperview software.