Farklı pekiştirme apareyleri uygulanan hastalarda plak boyama tableti kullanımının periodontal sağlığa etkisinin değerlendirilmesi
The effect of plaque disclosing tablets on periodontal health in fixed and removable retainers
  1. Tez No: 778936
  2. Yazar: AYŞEGÜL EŞSİZ DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL HAMAMCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YAVAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı pekiştirme apareyleri uygulanan hastalarda plak boyama tableti (PBT) kullanımının periodontal dokular üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda sabit ortodontik tedavisi tamamlanmış 84 birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Bireyler rastgele 4 gruba ayrılmış ve her gruba 21 birey dahil edilmiştir. Birinci grup, geleneksel ağız bakım eğitimi (ABE) verilmiş Lingual retainer (LR); ikinci grup, plak boyama tebleti (PBT) verilmiş LR (LR-PBT); üçüncü grup, ABE verilmiş essix ve dördüncü grup, PBT verilmiş essix (Essix-PBT) apareyi uygulanan hastalardan oluşmaktadır. Kontrol grubu ortodontik tedavi görmemiş 21 kişiden oluşmaktadır. Aparey uygulamadan önce (T0), 3 ay sonra (T1) ve 6 ay sonra (T2); plak indeksi, diş taşı indeksi, gingival indeks ve sondlamada kanama ölçümleri yapılmıştır. Kontrol grubu için de aynı zaman aralıklarında aynı periodontal ölçümler yapılmıştır. Çalışmada, tüm periodontal değerler LR grubunda, kontrol ve LR-PBT gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. LR-PBT ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Tüm periodontal değerler Essix grubunda, kontrol ve Essix-PBT gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Essix-PBT grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Hem sabit hem de hareketli pekiştirme apareyi bulunan hastalarda PBT'lerin kullanımı periodontal sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of plaque disclosng tablets (PDTs) on periodontal tissues in patients with fixed and removable retainers.84 individuals who completed fixed orthodontic treatment in Adıyaman University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were included. Individuals were randomly divided into 4 groups (21 individuals in each group). The first group consist Lingual retainer patients (LR) with ABE, the second group received LR with PDT (LR-PDT), the third group received essix with ABE, and the fourth group received essix with PDT (Essix-PDT). The control group consist of 21 individuals without orthodontic treatment. Before (T0) and after applying appliances 3 months (T1) and 6 months later (T2); plaque, calculus and gingival indexes and bleeding on probing were measured. Periodontal measurements were also performed in the control group. All periodontal values were found significantly higher in the LR group than in the control and LR-PDT groups. There was no significant difference between the LR-PDT and the control groups. All periodontal values were found significantly higher than in the Essix group than in the control and Essix-PDT groups. There was no significant difference between the Essix-PDT group and the control group. The use of PDTs may have a positive effect on periodontal health in patients with both fixed and removable retainers.