Türkiye ve İran'ın Suriye ve Irak politikası: Neoklasik realizm çerçevesinde bir analiz
Turkey and Iran's policy towards Syria and Iraq: A neoclassical realist analysis
- Tez No: 690956
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Türkiye ve İran, 2011'den beri süregelen ve bölgesel, hatta küresel sonuçları olan Suriye ve Irak savaşlarında, önemli aktörlerin başında gelmektedirler. Bu çalışma, Türkiye ve İran'ın bu zaman diliminde Suriye ve Irak krizlerine yönelik politikalarını, Neoklasik Realizm (NKR) kuramı bağlamında kronolojik bir şekilde analiz etmektedir. Dolayısıyla bu tez, her iki aktörün izlediği stratejilerin okunmasında önemli bir adımdır. Neoklasik realizmin temel varsayımı, uluslararası sistemin, iç politika üzerinden dış politika çıktılarını etkilemesidir. Bu anlamda bu tezin ileri sürdüğü varsayıma göre, sistemik uyaranlarla paralel olarak iç politika dinamikleri, her iki devletin dış politika davranışlarını ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu sebeple uluslararası denklemlerin yanı sıra, iç faktörlerin incelenmesi kaçınılmazdır. Türkiye ve İran'ın iç politikasındaki bu krizlere yönelik politikasını etkileyen ana unsurların ne olduğu ve bu faktörlerin politikaya dönüşme şekli tezin asıl sorunsalıdır. Bu nedenle, çalışmanın genel sonucuna göre, iki ülke liderlerinin dünya hakkındaki tamamen farklı olan algıları, diğer yerel faktörlerle birlikte, dış politika sonuçlarını da derinden etkilemiştir. Ayrıca iki aktör, ortak ve ciddi tehditle karşılaştıkları zaman işbirliğine giderek birlikte tehdidi ortadan kaldırmaya, aksi takdirde rekabete yönelmektedirler.
Özet (Çeviri)
Turkey and Iran are considered among the most important actors in the battles in Syria and Iraq after 2011, which has caused regional and even global consequences. This study analyzes Turkish and Iranian policies in the crises in Syria and Iraq in a chronological framework based on neoclassical realism (NCR). Therefore, this dissertation is an important step in reading both actors' policies and strategies in the Middle East, especially the mentioned crises. The basic assumption of NCR is that the international system affects foreign policy outcomes through domestic policy. In this regard, according to the hypothesis of this dissertation, in parallel with systemic stimuli, domestic policy dynamics have a serious impact on the foreign policy behavior of the two countries, and hence it is inevitable to study the domestic factors as well as international equations. Therefore, the main factors influencing Iran and Turkey's policies regarding these crises and the way these factors transform into foreign policy are the main discussion of this dissertation. According to the conclusion of the study, the completely different perceptions of the two countries' leaders about the world, along with other domestic factors, have deeply influenced foreign policy results. In addition, the two sides tend to collaboration when they face a common and serious threat otherwise, they will compete.