Kronik aralıklı soğuk stresin peripubertal dönemdeki sıçanların beyninde kortizol aracılı oksidatif stres, inflamasyon ve anksiyodepresif benzeri davranışlara etkisi
The effect of chronic intermittent cold stress on cortisol-mediated oxidative stress, inflammation and anxiodepressive-like behavior in the brain of rats in the peripubertal period
  1. Tez No: 690962
  2. Yazar: MERVE DENİZ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Tehdit altında homeostaz durumu olarak tanımlanan stres, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıkların patofizyolojisinde önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı; adolesan dönemde kronik aralıklı soğuk stres maruziyetinin beyinde yol açtığı inflamasyon, oksidatif stres, anksiyete ve depresyon benzeri davranışları incelemektir. Gereç ve Yöntem: Adolesan dönem erkek sıçanlar, modifiye edilmiş kronik aralıklı soğuk stres modeline maruz bırakılmıştır. Soğuk maruziyeti kademeli artırılmış ve 21 gün boyunca günde 1 saat olarak uygulanmıştır. Sıçanlar kontrol ve stres grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Anksiyete benzeri davranışlar açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent, aydınlık karanlık kutusu testlerinde; depresyon benzeri davranışlar şeker seçim testi, zorunlu yüzme testlerinde değerlendirilmiştir. Prefrontal korteks, striatum, talamus ve hipokampusta; tümör nekroz faktörü-α, interlökin-1β, beyin kaynaklı natriüretik faktör, reaktif oksijen ürünleri, malondialdehit, total oksidan ve antioksidan seviyesi, kortizol düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda kronik aralıklı soğuk strese maruz bırakılan adolesan dönem sıçanlarda kontrol grubuna kıyasla, anksiyete ve depresyon benzeri davranışlarda artış, prefrontal korteks ve striatumda azalmış BDNF düzeyi, prefrontal kortekste artmış kortizol düzeyi, hipokampus ve talamusta artmış IL-1β düzeyi, striatumda artmış protein karbonil düzeyi, prefrontal korteks ve talamusta azalmış TAS gösterilmiştir. Sonuç: Adolesan dönem, strese duyarlılığın arttığı önemli bir nörogelişimsel dönemdir. Bu çalışmada adolesan dönem erkek sıçanlarda kronik aralıklı soğuk stres uygulamasının hem anksiyete hem de depresyon benzeri davranışlara yol açabildiği ve bazı beyin bölgelerinde inflamasyon ve oksidatif stres artışına neden olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Stress, defined as a threatened homeostasis state, is an important risk factor in the pathophysiology of psychiatric diseases such as depression and anxiety. The aim of this study is to examine the effects of chronic intermittent cold stress exposure on depression and anxiety-like behaviors, inflammation and oxidative stress in the brain. Materials and Methods: Adolescent male rats were exposed to a modified chronic intermittent cold stress model. Cold exposure was gradually increased and applied 1 hour a day for 21 days. The rats were divided into two groups as control and stress groups. Anxiety-like behaviors are determined by open field test, elevated plus maze, light-dark box tests. Depression-like behaviors were confirmed by the sucrose preferance test and the forced swimming tests. In the prefrontal cortex, striatum, thalamus and hippocampus; tumor necrosis factor-α, interleukin-1β; brain derived natriuretic factor, reactive oxygen substrats, malondialdehyde, total oxidane and antioxidant level and cortisol levels were evaluated. Results: In this study, adolescent rats exposed to chronic intermittent cold stress, compared to control group, showed an increase in anxiety and depression-like behaviors, decreased BDNF levels in the prefrontal cortex and striatum, increased cortisol levels in the prefrontal cortex, increased IL-1β levels in the hippocampus and thalamus, increased protein carbonyl levels in the striatum, and decreased TAS in the prefrontal cortex and thalamus. Conclusions: Adolescence is an important neurodevelopmental period in which sensitivity to stress increases. In this study, it was shown that chronic intermittent cold stress application in adolescent male rats can lead to both anxiety and depression-like behaviors and may cause inflammation and oxidative stress increase in some brain regions.