Aralıklı orucun rezerpinle oluşturulan deneysel fibromiyalji modelinde inflamasyon ve kognisyon üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting on inflammation and cognition in a reserpine-induced experimental fibromyalgia model
  1. Tez No: 909535
  2. Yazar: EMİNE ESRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fibromiyalji (FM), eklem sertliği, yorgunluk, uyku bozukluğu, bilişsel işlev bozukluğu ve depresyon gibi semptomlarla kendini gösteren kronik yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Semptomların çoklu ve değişken olması nedeniyle FM için spesifik ve standartlaştırılmış tedaviler bulunmamaktadır. Mevcut kanıtlar multidisipliner bir yaklaşımı önermekte ve beslenme önemli bir terapötik stratejiyi temsil etmektedir. Çalışmada dişi sıçanlara rezerpin verilerek oluşturulan deneysel fibromiyalji modelinde aralıklı orucun inflamasyon ve kognisyon üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 28 adet dişi Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar; Kontrol grubu (n=6), Fibromiyalji grubu (n=6), Aralıklı oruç grubu (n=8), Fibromiyalji+Aralıklı oruç grubu (n=8) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Aralıklı oruç grupları protokollerine uygun olarak 30 günlük programa alınarak 24 saat besin erişimi 24 saat açlık döngüsü oluşturuldu. Fibromiyalji gruplarına ise protokollerine uygun olarak 3 gün cilt altına rezerpin uygulandı. Çalışmanın 4. gününden itibaren haftada bir mekanik allodini araştırmak amacıyla von Frey ve termal hiperaljeziyi araştırmak amacıyla soğuk allodini testleri yapıldı. Çalışmanın sonunda kognisyon araştırması amacıyla Morris su labirenti, lokomotor aktivite ve anksiyeteyi araştırmak amacıyla açık alan ve depresyon ile ilişkilendirilen çaresizlik davranışını tespit etmek için zorlu yüzme testleri uygulandı. Bu testlerin bitiminden 24 saat sonra sıçanlar ketamin anestezisi altında intrakardiyak kan alımı sonrası servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek soleus kası ve hipokampus çıkartıldı. Alınan örneklerden BDNF, LC3-II ve IL-6 sitokin analizi yapıldı. Çalışmada otofaji belirteci olan LC3-II seviyesinin aralıklı oruç gruplarında fibromiyalji gruplarına göre daha yüksek olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a disease characterized by chronic widespread musculoskeletal pain manifested by symptoms such as joint stiffness, fatigue, sleep disturbance, cognitive dysfunction, and depression. There are no specific and standardized treatments for FM due to the multiple and variable symptoms. Current evidences suggest a multidisciplinary approach, and nutrition represents an important therapeutic strategy. The aim of the study was to investigate the effects of intermittent fasting on inflammation and cognition in an experimental fibromyalgia model created by giving reserpine to female rats. 28 female Wistar rats were used in the study. The rats were divided into 4 groups: Control group (n=6), Fibromyalgia group (n=6), Intermittent fasting group (n=8), Fibromyalgia+Intermittent fasting group (n=8). Intermittent fasting groups were included in a 30-day program in accordance with their protocols, and a 24-hour food access and 24-hour fasting cycle was created. Fibromyalgia groups were administered subcutaneous reserpine for 3 days in accordance with their protocols. Starting from the 4th day of the study, von Frey tests were performed once a week to investigate mechanical allodynia and cold allodynia tests were performed to investigate thermal hyperalgesia. At the end of the study, Morris water maze was performed to investigate cognition, open field tests were performed to investigate locomotor activity and anxiety, and forced swimming tests were performed to detect helplessness behavior associated with depression. 24 hours after the end of these tests, rats were sacrificed under ketamine anesthesia with intracardiac blood collection and cervical dislocation, and soleus muscle and hippocampus were removed. BDNF, LC3-II and IL-6 cytokine analysis were performed on the samples taken. In the study, it was found that the level of LC3-II, an autophagy marker, was higher in the intermittent fasting groups than in the fibromyalgia groups (p0.05).