Ürtiker hastalarında klinik ve histopatolojik bulguların korelasyonu ve retrospektif olarak değerlendirilmesi
Correlation and retrospective evoluation of clinical and histopathological findings in patients with urticaria
  1. Tez No: 468610
  2. Yazar: SEVİLAY EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KIVANÇ ALTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ürtiker eritemli, ödemli, kaşıntılı kabarıklıklarla karakterize bir hastalıktır ve sıklıkla anjioödemle ilişkilidir, anjioödem subkutan ve submukozal dokularda kaşıntısız, soluk ödemle seyreder.Ürtiker akut ve kronik olarak sınıflandırılır.Akut ürtiker 6 haftadan daha kısa süren ürtikerdir.Kronik ürtiker, devamlı veya aralıklı en az 6 hafta süren ürtiker olarak tanımlanır.Spesifik bir uyaranın olup olmamasına göre kronik ürtiker, spontan veya indüklenebilir ürtiker olarak ayrılır.Ürtikerde ana vazoaktif medyatör histamindir.Histamin ve ürtiker patogenezinde yer alan diğer medyatörler hastalıktaki selüler infiltratı oluşturan nötrofil, lenfosit ve eozinofil gibi inflamatuar hücrelerin bölgeye göç etmesini sağlarlar. Bu çalışmada ürtiker biyopsilerinde görülen bu inflamatuar infiltrasyonun tipini, dermal ödemi ve vasküliti değerlendirmeyi ve bu bulguları klinik bulgularla karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOT: Şişli Hamidiye Etfal Dermatoloji Kliniğine Ocak 2013 ve Ağustos 2016 tarihleri arasında başvuran 76 ürtiker hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, mesleği, hastalığın başlangıç zamanı, kabarıklıkların sıklık ve süresi, ilişkili anjioödem, ilişkili subjektif semptomlar, tetikleyici ajanlar, ilaç kullanımı, yiyeceklerle ilişkisi ve ürtiker aktivite skorları kaydedildi.Histopatolojik bulgulardan dermal ödem, vaskülit, hücresel infiltrat tipi (lenfositik, eozinofilik, nötrofilik, mikst) kaydedildi ve klinik bulgularla histopatolojik bulgular karşılaştırıldı.Tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Urticaria is a disease characterized by edematous, erythematous, pruritic wheals and is often associated with angioedema, which is a non-itchy, pale swelling of subcutaneous or submucosal tissue.Urticaria is classified as either acute or chronic.Acute urticaria is defined as urticaria that has been present for less than 6 weeks.Chronic urticaria is defined as urticaria that has been continuously or intermittently present for at least 6 weeks.Depending on whether a specific trigger can be identified or not, chronic urticaria is either inducible or spontaneous.The main vasoactive mediator involved in urticaria is histamine.Histamine and other mediators participate in attracting other inflammatory cells such as neutrophils, lymphocytes and eosinophils, which play role in inflammation maintenance, characterizing the cellular infiltrate of the disease. This study aims to evaluate the present infiltration in urticaria biopsies and correlate it with the clinical characteristics of urticaria. MATERIALS AND METHOD: 76 patient with urticaria were enrolled in this study visited Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Dermatology Clinic, between January 2013 and August 2016. Age, type of work, time of onset of disease, frequency and duration of wheals, associated anjioedema, associated subjective symptoms of lesion, induction by physical agents, use of drugs, observed correlation to food and urticaria activity score noted. Dermal edema, vasculitis and the type of cellular infiltrate (lymphocytic, eosinophilic, neutrophilic or mixed) recorded as histopathologic findings.These clinical and histopathological characteristics correlated.