Radikal sistektomi uygulanan mesane kanseri hastalarında BT-kuantifikasyon yöntemi ile hesaplanan preoperatif vücut kas-yağ dağılımının hasta prognozu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of preoperative body muscle-fat distribution with patient prognosis in bladder cancer patients with radical cystectomy by CT-quantification method
  1. Tez No: 690975
  2. Yazar: BURKAY ÇAĞATAY TÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Mesane kanseri ürogenital sistemde prostat kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen kanserdir. Tedavisinde sistektomi kas invaziv mesane kanserinde en önemli basamaktır. Mesane kanseri ve diğer birçok çeşitli hastalıklar üzerine yapılan çalışmalarda vücut kas-yağ dağılımını ile sağkalım, komplikasyon arasında ilişki saptanmıştır. Bu çalışma mesane kanseri hastalarında vücut kas-yağ dağılımı ile hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyon ve uzun dönem sağkalım ile ilişkisini araştırmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde 01.05.13 - 01.6.18 tarihleri arasında mesane kanseri tanısıyla radikal sistektomi olan ve operasyon öncesi Abdomen Bilgisayarlı Tomografi (BT) tetkiki bulunan 96 hasta dahil edildi. Hastanede kalış süresi için eşik değer 10 gün belirlenmiştir. Postoperatif komplikasyon değerlendirilmesi için Clavien-Dindo skorlaması kullanılmış olup skor 3 ve üzeri ile skor 3'ün altı iki gruba ayrılıp karşılaştırıldı. Sağkalım analizinde ise 12 ay ve 30 ay eşik değer olarak alınmıştır. Kas-yağ dağılımı için üçüncü lomber vertebra düzeyinden geçen aksiyel görüntülerde Viseral yağ alanı (VFA), subkutan yağ alanı (SFA), intramuskuler yağ alanı (IMFA), kas alanı (MA150) ve ortalama kas dansitesi (MD150) ölçümleri yapıldı. Bulunan değerler Mann-Whitney U testi, Student's T testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.. Tanısal güç değerlendirilmesinde ROC (Receiver Operating Characteristics) eğrisi kullanıldı. Sağkalım analizinde Kaplan-Meier sağkalım analizi kullanıldı ve p < 0,05 anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Ölçülen değerler ile hastanede kalış süresi arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Yüksek Clavien-Dindo ile düşük Clavien-Dindo skorlu hasta grupları arasında IMFA, MA150 ve MD150 değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. 12 aylık sağkalım analizinde MA150 ve MD150 değerleri arasında, 30 aylık sağkalım analizinde MD150 değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. SONUÇ: Mesane kanseri tanısı alan hastalara birçok klinikte rutin olarak evreleme planlama için operasyon öncesi BT çekimi yapılmaktadır. Noninvaziv ve uygulanabilirliği kolay olan kas-yağ dağılımı ölçümleri kısa dönem komplikasyon ve sağkalım öngörüsünde pratik olarak kullanılabilecek önemli parametrelerdir. Özellikle ortalama kas dansitesi (MD150) olmak üzere kas-yağ dağılımı ile ilgili parametrelerin ölçümleri gelecekte daha fazla çalışmayla desteklendiği takdirde klinik pratikte kullanımı kolay ve hızlı bir yöntem olarak karşımıza çıkabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Bladder cancer is the second most common urogenital system malignancy right after prostate cancer. Radical cystectomy is the most important step of muscle invasive bladder cancer treatment. Studies on bladder cancer and many other various diseases have found a relationship between body muscle-fat distribution, survival, and complications. This study investigates the relationship between body muscle-fat distribution and length of hospital stay, postoperative complications and long-term survival in bladder cancer patients. MATERIAL and METHODS: 96 patients who underwent radical cystectomy with the diagnosis of bladder cancer between 01.05.13 and 01.6.18 in İzmir Tepecik Training and Research Hospital and had Abdominal Computed Tomography (CT) examination before the operation were included in our study. The threshold value for the length of stay in the hospital was determined as 10 days. Clavien-Dindo scoring was used for the evaluation of postoperative complications, and a score of 3 and above and a score below 3 were divided into two groups and compared. In the survival analysis, 12 months and 30 months were taken as the threshold values. Visceral fat area (VFA), subcutaneous fat area (SFA), intramuscular fat area (IMFA), muscle area (MA150) and mean muscle density (MD150) measurements were made on axial images passing through the level of the third lumbar vertebra for muscle-fat distribution. The values found were statistically evaluated with Mann-Whitney U test and Student's T test. ROC (Receiver Operating Characteristics) curve was used for diagnostic power evaluation. Kaplan-Meier survival analysis was used in the survival analysis and p < 0.05 was considered significant. RESULTS: There was no significant difference between the measured values and the length of hospital stay. Significant differences were found between IMFA, MA150 and MD150 values between high Clavien-Dindo and low Clavien-Dindo scores. A significant difference was found between MA150 and MD150 values in the 12-month survival analysis, and between the MD150 values in the 30-month survival analysis. CONCLUSION: Preoperative CT scans are routinely performed for staging planning in many clinics for patients diagnosed with bladder cancer. Muscle-fat distribution measurements, which are noninvasive and easy to apply, are important parameters that can be used practically in the prediction of short-term complications and survival. Measurements of parameters related to muscle-fat distribution, especially mean muscle density (MD150), may appear as an easy and fast method to be used in clinical practice if supported with further studies in the future.