MS hastalarında D vitamin değerleri ve optik koherans tomografi ile belirlenmiş retinal sinir lifi tabakası arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Ms hastalarinda D vitamin değerleri ve optik koherans tomografi(OKT) ile belirlenmiş retinal sinir lifi tabakasi(RSLT) arasindaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 690981
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜNEVVER GÖKYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada optik nöritt geçirmemiş MS tanılı hastalarda D vitamin düşüklüğünün RNFL tabakası üzerine etkisinin saptanması amaçlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 70 hasta (120 göz) prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. D vitamini değeri 30 ng/ml den eksik olan hastalar düşük, üstünde olan hastalar normal olarak kabul edildi. Çalışmamızdaki hastaların 54 (%77.1)' ünde D vitamini düşük , 16 (%22.9)'sında ise D vitamini normaldi. D vitamini eksik olan grup ile normal olan grup arasında RSLT kalınlıkları hem total olarak hem de dört kadranda ayrı ayrı karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmada total RSLT kalınlığı totalde (p=0,7) ile, temporal kadranda (p=0,9), nazal kadranda (p=0,1), süperior kadranda (p=0,2), inferior kadranda (p=0,4) ile her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Yaşın RSLT üzerindeki etkisinden dolayı hastalar 20-30 ve 30-40 şeklinde yaş gruplarına ayrıldı. Ancak yapılan yaş gruplamasında da D vitamini eksik olan ve normal olan grup arasında RSLT değerlerinde anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of low vitamin D on the RNFL layer in patients with MS without optic neuritis. Seventy patients (120 eyes) who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital were prospectively included in the study. Patients less than 30 ng/ml were considered low, and patients with a vitamin D value below 30 ng/ml were considered normal. Vitamin D was low in 54 (77.1%) of the patients in our study, and vitamin D was normal in 16 (22.9%) patients. RNFL thicknesses were compared between the vitamin D deficient group and the normal group, both in total and in the four quadrants separately. In comparisons, total RNFL thickness was found in the total group (p=0.7), in the temporal quadrant (p=0.9), in the nasal quadrant (p=0.1), in the superior quadrant (p=0.2), and in the inferior quadrant (p). = 0.4), no significant difference was found between the two groups Due to the effect of age on RNFL, patients were divided into age groups of 20-30 and 30-40. However, in the age grouping, there was no significant difference in RNFL values between the vitamin D deficient and normal groups