Çocuklarda ventriküler ekstrasistol sıklığı ile ventriküler repolarizasyon parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between ventricular extrastole frequency and ventricular repolarization parameters in children
- Tez No: 690980
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, merkezimizde ventriküler ekstrasistol (VES) nedeniyle takip edilen kardiyak fonksiyonları normal 0-18 yaş aralığındaki çocuklardaki VES sıklığının, elektrokardiyografik (EKG) olarak ventriküler aritmilere eğilimi gösteren repolarizasyon parametreleri üzerine olan etkisinin ortaya konulması ve bunların aynı yaş grubundaki VES'leri olmayan sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne 2020-2021 tarihleri arasında başvuran VES tanısı alıp yapısal kalp hastalığı bulunmayan ve çarpıntı, senkop, göğüs ağrısı gibi şikayetlerle başvurup ekosu normal olan, Holterlerinde VES saptanmayan sağlıklı 0 – 18 yaş arası hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya katılan tüm hastaların EKG'leri çekilip, hastaların VES sıklıkları Holter kayıtlarından saptanmıştır. VES sıklığı 24 saatlik Holter kayıtlarında %1'in altında nadir, %1-5 arasında hafif, %5-10 arsında orta sık ,%10' un üzerinde çok sık olarak sınıflandırılmıştır. Tüm hastaların standart 12 kanal EKG'leri değerlendirilerek ventriküler repolarizasyon parametreleri karşılaştırılmıştır. Çekilen EKG'lerde kalp hızı, QTmax süresi, QTmin süresi, QT dispersiyonu, QTcmax süresi, QTcmin süresi, QTc dispersiyonu, , Tp-e süresi, , Tp-e/QT oranı, Tp-e/QTc oranı ve QT/QRS oranları hesaplanmıştır. Bulgular: VES sıklıklarına göre gruplandırıldığında toplam 34 VES tanılı hastadan 6 hasta %10 ve üzerinde saptanmıştır. Bu hasta grupları ile kontrol grubundaki 34 hastanın demografik verilerinin benzer olduğu ve anlamlı bir fark saptanmadığı görüldü. Çalışmaya katılan tüm gruplar arasında incelendiğinde ventriküler repolarizasyon parametreleri ve kan basınçları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Değişkenler ile VES % artışı arasındaki ilişki katsayıları istatistiksel olarak anlamlı değildi. Son olarak VES'li hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında da repolarizasyon parametreleri arasında anlamlı fark saptanamadı. Sonuç: Bu çalışmamızda VES tanılı grup ile kontrol grubu arasında ventriküler repolarizasyon parametreleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Ayrıca VES sıklığı ile bu parametreler arasında da anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Bu durumun iki önemli sebebi olabilir. Birincisi bizim sık VES'li hasta sayımızın az olması ikincisi ise hasta popülasyonumuzun pediatrik yaş grubu olması nedeniyle erişkinlerden farklı olarak henüz yaş ile ilişkili miyokardiyal etkilenmelere daha az maruz kalmış olmaları gösterilebilir. Bu nedenle çalışmamızın daha fazla hastanın dahil edilmesi ile uzun dönem izlemeli olarak ileri dönemlerde tekrar sonuçlarının değerlendirilmesi planlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to reveal the effect of the frequency of VES in children aged between 0 and 18 years with normal cardiac functions who were followed up in our center for ventricular extrasystole (VES), on electrocardiographic repolarization parameters that show tendency to ventricular arrhythmias and to compare them with healthy controls in the same age group without VES. Materials and methods: : Patients aged 0-18 years, who applied to İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Pediatric Cardiology outpatient clinic between 2020-2021, diagnosed with VES and without structural heart disease as patients group and patients with the complaints of palpitations, syncope, chest pain, who had without structural heart disease, and were not found to have VES in their holters were included in the study as controls. ECGs of all patients participating in the study were taken, and the frequency of VES of the patients was determined from the holter recordings. The frequency of VES was classified as rare below 1%, mild between 1-5%, moderate between 5-10%, and very common above 10% in 24-hour Holter recordings. The ventricular repolarization parameters were compared by evaluating the standard 12-channel ECGs of the patients in the control group and the patients divided into 4 groups according to the percentage of VES. Heart rate, QTmax time, QTmin time, QT dispersion, QTcmax time, QTcmin time, QTc dispersion, Tpeak-end (Tp-e) interval, Tp-e/QT, Tp-e/QTc ratio and QT/QRS ratios were calculated. Results: When grouped according to the frequency of VES, 6 patients were found to be 10% or more out of 34 patients with VES. It was observed that the demographic data of these patient groups and 34 patients in the control group were similar and there was no statistically significant difference between gender, age and BMI values. When examined between all groups participating in the study, no significant difference was found between ventricular repolarization parameters and blood pressures. The correlation coefficients between the other variables and the % increase in VES were not statistically significant. Finally, when the patients with VES were compared with the control group, no significant difference was found between the repolarization parameters. Conclusion: In this study, no significant difference was found between the VES-diagnosed group and the control group in terms of ventricular repolarization parameters. In addition, no significant correlation was found between the frequency of VES and these parameters. There may be two important reasons for this situation. Firstly, our small number of patients with frequent VES and secondly, due to the pediatric age group of our patient population, it can be shown that they are less exposed to age-related myocardial effects, unlike adults. For this reason, we planned to evaluate the results of our study again in the future with the inclusion of more patients with long-term follow-up. Our study is the first to examine the relationship between VES frequency and ventricular repolarization parameters in the pediatric age group.