Nöroloji anabilim dalina konsülte edilen ve deliryum tanısı konulan hastalarda serebral MR ve EEG bulguları
Cerebral MR and EEG findings in patients consulted to the department of neurology and diagnosed with delirium
- Tez No: 691013
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARDA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Deliryum tanısı alan hastalardaki patolojik EEG ve MRG bulgularının ve deliryum ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'na konsülte edilen deliryum tanısı almış 106 hasta oluşturmaktadır. 01.06.2018 – 30.11.2020 tarihleri arasında deliryum tanısı ile konsulte edilen dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan hastalar dahil edilmiştir. Araştırma için Etik Kurul onayı alınmıştır (KAEK/01.04.2020-2020/272). Araştırmamızda deliryum tanılı hastaların dosyaları taranmak suretiyle anamnez, fizik muayene, laboratuar sonuçları ve nörolojik görüntüleme (manyetik rezonans ve elektroensefalografi) bilgilerine ulaşılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde sürekli yapıdaki verilen istatistiği yapılırken ortalama ve standart sapma, özelliklerin minimum ve maksimum değerleri, medyan ve %25-%75 çeyreklikleri; kategorik değişkenleri tanımlarken frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the pathological EEG and MRI findings in patients diagnosed with delirium and their relationship with delirium. Materials and Methods: The population of the study consists of 106 patients diagnosed with delirium who were consulted to Mersin University Faculty of Medicine Neurology Department. Patients who were consulted with the diagnosis of delirium between 01.06.2018 and 30.11.2020 and met the inclusion and exclusion criteria were included. Ethics Committee approval was received for the research (KAEK/01.04.2020-2020/272). In our study, anamnesis, physical examination, laboratory results and neurological imaging (magnetic resonance and electroencephalography) information were obtained by scanning the files of patients diagnosed with delirium. In the analysis of the data, the mean and standard deviation, minimum and maximum values of the features, median and 25%-75% quartiles; Frequency and percentage values were used to define categorical variables.