Verilog ile tausworthe denklemine dayanan yeni bir rastgele sayı üreteci tasarımı
A new random number generator design based on tausworthe equation with verilog
  1. Tez No: 691017
  2. Yazar: MINARA HASANBAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT TAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Rastgele sayılar şifreleme, bilgisayar benzetimi, rastgele tasarım gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Rastgele sayılar herhangi bir öngörülebilirlik içermeyen rastgele süreçlerden elde edilir. Rastgeleliğin yetersizliği tüm sistemin güvenliğini etkileye bilir. Bu yüzden rastgele sayıların tahmin edilememesi gerekir. Bu çalışmada ayrık zamanlı rastgele sayı üreteci tasarlanmış ve FPGA ile gerçeklenmiştir. Alanda Programlanabilir Kapı dizisi tasarımcının ihtiyaç duyduğu mantık işlevlerini gerçekleştirme maksatlı üretilmiştir. Bu yöntemle üretilen bit dizilerinin rastgeleliğini belirlemek için FIPS test kümesi kullanılmış ve diziler bu testlerden başarıyla geçmiştir. Tasarım Xilinx yazılımı kullanılarak Verilog programlama dili ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Random numbers are used in many fields such as encryption, computer simulation, random design. Random numbers are derived from random processes that cannot contain any predictability. The inadequacy of randomness may affect the security of the entire system. Therefore, the random numbers should not be predicted. In this study, a discrete time random number generator was designed and implemented with FPGA. Field Programmable Gate array (FPGA) has been produced to perform the logic functions required by the designer. FIPS test set was used to determine the randomness of the bit strings produced by this method, and the strings passed these tests successfully. The design was made with Verilog programming language using Xilinx software.