Rıemann manıfoldu üzerinde bazı kısmi diferansiyel denklemler
Some partial differential equations on Riemannian manifolds
  1. Tez No: 691019
  2. Yazar: SÜMEYYE BAKIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÖMBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının iki temel amacı bulunmaktadır. İlk olarak aşağıda verilen doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin pozitif çözümlerinin yokluğu incelenmiştir: \begin{equation*} \begin{cases} \frac{\partial u}{\partial t}=\Delta_g( u^m)+V(x)u^m+\lambda u^q & ,\quad \Omega \times (0, T ), \\ u(x,0)=u_{0}(x)\geq 0 & , \quad\Omega, \\ u(x,t)=0 & ,\quad \partial\Omega\times (0, T) \end{cases} \end{equation*} ve \begin{equation*} \begin{cases} \frac{\partial u}{\partial t}=\Delta_{p,g} u+V(x)u^{p-1}+ \lambda u^q & ,\quad \Omega \times (0, T ) ,\\ u(x,0)=u_{0}(x)\geq 0 & , \quad\Omega ,\\ u(x,t)=0 &, \quad \partial \Omega \times (0,T). \end{cases} \end{equation*} Burada, $00$, $\lambda \in \mathbb{R}$ ve $\Omega$ bölgesi, kompakt olmayan $M$ Riemann manifoldunda düzgün sınıra sahip sınırlı bir bölgedir. $\Delta_{g}$ ve $\Delta_{p,g}$, sırasıyla $M$ üzerinde Laplasyan ve $p-$Laplasyan operatörleridir. Kısmi diferansiyel denklemlerin çözümlerinin incelenmesinde Hardy tipi eşitsizliklerin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu bağlamda, tezin ikinci amacı olarak, $M$ Riemann manifoldu üzerinde ağırlıklı $L^p$ Hardy tipi eşitsizlikler ispatlanmıştır. Uygun ağırlık fonksiyon seçimleri ile hiperbolik uzay $\mathbb{H}^n$ içindeki düzgün sınırlı $\Omega$ bölgelerinde çeşitli kalan terimli eşitsizlikler elde edilmiştir. Ayrıca, pozitif çözümlerin yokluğu ispatlanırken kullanılan Leray potansiyeli de bu yolla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is twofold. First, we investigate nonexistence of positive solutions of the following nonlinear partial differential equations: \begin{equation*} \begin{cases} \frac{\partial u}{\partial t}=\Delta_g( u^m)+V(x)u^m+\lambda u^q & \text{in} \quad \Omega \times (0, T ), \\ u(x,0)=u_{0}(x)\geq 0 & \text{in} \quad\Omega, \\ u(x,t)=0 & \text{on} \quad \partial\Omega\times (0, T), \end{cases} \end{equation*} and \begin{equation*} \begin{cases} \frac{\partial u}{\partial t}=\Delta_{p,g} u+V(x)u^{p-1}+ \lambda u^q & \text{in}\quad \Omega \times (0, T ) ,\\ u(x,0)=u_{0}(x)\geq 0 & \text{in} \quad\Omega ,\\ u(x,t)=0 & \text{on}\quad \partial \Omega \times (0,T), \end{cases} \end{equation*} where $00$, $\lambda \in \mathbb{R}$ and $\Omega$ is a bounded domain with smooth boundary in a noncompact Riemannian manifold $M$. $\Delta_{g}$ and $\Delta_{p,g}$ represents Laplacian and $p-$Laplacian operator on $M$ respectively. Importance of Hardy type inequalities in the analysis of the solutions of partial differential equations is well known. From this point of view, as a second goal, weighted $L^p$ Hardy type inequalities are proved on a Riemannian manifold $M$. Various improved inequalities are obtained on smooth bounded domains $\Omega$ in the hyperbolic space $\mathbb{H}^n$ with appropriate selection of weight functions. Furthermore, the Leray potential that used in proving the absence of positive solutions, was also obtained in this way.