Ofis mobilyalarının modernizm sürecindeki gelişimi
The development of office furniture in modernism
  1. Tez No: 691035
  2. Yazar: MERVE NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇINAR NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modernizm akımı; sanat tarihinde birçok akım var olmasına rağmen, günümüzde etkilerinin sürdüğü tek akımdır. Endüstrileşmeyle gelişen bu akımda birçok sanat eserleri ortaya çıkmıştır. Ancak mobilya tasarımları, halkın ilgisini daha çok çekmiş, sürekli gündemde kalmayı başarmıştır. 'Sanat herkes içindir' mottosuyla üretilen, sınıf ayrımı yapmayan bu tasarımların birçoğu ekol olmuşlardır. Bu dönemde oluşan nüfus yoğunluğu ve gelişen teknolojik faaliyetler ofis mekanlarına ihtiyacı beraberinde getirmiş, böylelikle ofis mobilyası sektörü doğmuştur. Modernizm döneminde tasarlanan ve günümüzde hala satışı devam eden ofis mobilyası tasarımları görülmektedir. Tez çalışmasında; bu mobilyalar, özellikleriyle birlikte görseller üzerinden değerlendirilip yorumlanmıştır. Aynı zamanda modernizmin gelişim sürecinde yaşamış yönetmenlerden, Jaques Tatti'nin Play Time ve Mon Oncle filmlerindeki tasarımlar, film sahneleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernism movement; although there are many currents in the history of art, it is the only current whose influence continues today. In this trend, which developed with industrialization, many works of art have emerged. However, furniture designs attracted more attention of the public and managed to stay on the agenda. Many of these designs, which are produced with the motto“Art is for everyone”and do not discriminate, have become trends. The population density and developing technological activities in this period brought the need for office spaces, thus the office furniture industry was born. Office furniture designs that were designed during the modernism period and still continue to be sold today are seen. In the thesis study; These furnitures, together with their features, have been evaluated and interpreted through visuals. At the same time, the designs in the films Play Time and Mon Oncle by Jaques Tatti, one of the directors who lived in the development process of modernism, were examined through movie scenes.