Afganistan'ın biyoenerji potansiyelinin değerlendirmesi.
Evaluoation of bioenergy patential of the Afganistan.
  1. Tez No: 691036
  2. Yazar: WAHEEDULLAH RAHIMY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN AÇIKKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Afganistan dünyadaki en az gelişmiş ülkelerden biri olmasına rağmen, yapılan çalışmalar bu ülkenin biyokütle enerji potansiyeli bakımından oldukça zengin olduğunu göstermektedir. Afganistan'nın, biyokütle enerji kaynakları açısından doğal ve coğrafi olarak uygun bir coğrafi konumda olması nedeniyle bu kaynaktan önemli ölçüde yararlanma potansiyeline sahiptir. Biyokütle, Afganistan'ın enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynamaktadır, konutlarının % 79,9'u yemek pişirmek için katı yakıt kullanırken, bu sayı konut ısıtmada % 97,4'tür. Kentlerdeki konutlarda yemek pişirmek için birincil yakıt olarak LPG kullanırken, odun ve kömür ısınma için en önemli yakıt kaynaklarıdır. Biyokütle enerjisi, çeşitli kaynaklardan (bitki bazlı malzeme ve artıklardan) elde edilir ve güç, ısı, buhar ve yakıt elde etmek için çeşitli dönüştürme işlemlerinde kullanılabilir. Biyokütle enerji kaynakları, tarımsal ürünleri ve artıkları (hayvan atıkları dahil); ormancılık ürünleri ve artıkları, özel enerji bitkileri; gıda, hayvan yemi, lif, odun ve malzeme işleme tesislerinden çıkan artıklar ve yan ürünler ve belediye katı atıkları, atık su ve çöp gazı gazları gibi tüketici sonrası kalıntılar ve atıkları içermektedir. Bu çalışmada, Afganistan'ın biyoenerji kaynaklarının mevcut kapasiteleri ve potansiyelleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Afganistan'ın biyokütle çeşitliliğine ve yüksek biyoenerji potansiyeline dikkat çekerek bu potansiyeli Afganistan halkının refah seviyesine yaptığı katkıları ve alternatif enerji kullanım avantajları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Afghanistan is one of the least developed countries in the world, studies show that this country has great biomass energy potential. Afghanistan has the potential to benefit significantly from this resource due to its natural and geographically suitable geographic location in terms of biomass energy resources. Biomass plays a major role in meeting Afghanistan's energy needs, with 79.9% of homes using solid fuel for cooking, compared to 97.4% for space heating. While urban homes use LPG as the primary fuel for cooking, wood and coal are the most important fuel sources for heating. Biomass energy is derived from a variety of sources (plant-based material and residues) and can be used in a variety of converting processes to generate power, heat, steam and fuel. Biomass energy sources, agricultural products, and residues (including animal waste); forestry products and residues, special energy crops; residues and by-products from food, animal feed, fiber, wood, and material processing plants; and post-consumer residues and waste such as municipal solid waste, wastewater, and landfill gases. In this study, an evaluation is made on the current capacities and potentials of Afghanistan's bioenergy resources. Drawing attention to the biomass diversity and high bioenergy potential of Afghanistan, its contributions to the welfare level of the people of Afghanistan and the advantages of alternative energy use have been evaluated.