Katmanlı iri ve ince danelı zemınlerde, zemının fızıksel özellıklerı ve geçırgenlık katsayısı arasındakı ilışkının araştırılması.
Investigation of the correlation between physical properties of soil and permeability coefficient in layered coarse and fine grained soils.
- Tez No: 691055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAVEH DEHGHANIAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Zeminler, enerji yükünde bir fark olduğunda sıvıların akışına izin veren birbirine bağlı boşlukların varlığı nedeniyle geçirgen malzemelerdir. Barajlar altındaki sızıntı miktarını tahmin etmek ve yer altı inşaatını kolaylaştırmak için susuzlaştırmak için iyi bir zemin geçirgenliği bilgisi gereklidir. Hidrolik iletkenlik olarak da adlandırılan zemin geçirgenliği, bozulmamış veya yeniden oluşturulmuş numuneler üzerinde sabit ve düşen seviyeli laboratuvar testlerini içeren birkaç yöntem kullanılarak ölçülür. Zeminin geçirgenliği, yer altı suyu beslemesi, nehir kıyısı filtrasyonu, baraj gövdesinden sızıntı, şev stabilitesi sorunları, yer altı suyu akışı gibi çeşitli inşaat mühendisliği uygulamaları için gerekli olan önemli bir özelliktir. Birbirine bağlı boşluklar, sırayla parçacıkların şekline ve boyutuna bağlıdır. Zemin kütlesinden akabilen su hacmi, boşlukların sayısı veya toplam sayısından çok, boşluk açıklıklarının boyutuyla ilgilidir. Tane boyutu dağılımı ve yoğunluğunun zeminin geçirgenliğini etkilediği bilinmektedir. Geoteknik mühendisliğinde kullanılan zeminin en önemli fiziksel özelliklerinden biridir. Geçmişte birçok araştırmacı tarafından birçok korelasyon geliştirilmiş olsa da bu korelasyonların gerçek uygulamaya uygulanabilirliği her zaman şüpheli olmuştur. Tabakalı bir zemin sisteminin bir zemin tabakasının nispi konumu ve kalınlığı, kompozit zemin tabakasının geçirgenliğini etkileyen önemli parametrelerden bazılarıdır. Bu çalışma, mevcut ampirik ilişkinin ince ve iri taneli zeminlerin geçirgenliğine uygulanabilirliğine odaklanmaktadır. İki tabakalı zeminlerin iki tip bentonit numunesi ve bir tip kum ile geçirgenliği için bir seri laboratuvar çalışması, atterberg limit testi, elek analizi testi, özgül ağırlık testi ve ayrıca proktor testi yapılmaktadır. Sonuç laboratuvarda, ölçülen geçirgenliğin tabakalı bir çökeltinin teorik değerlerinden daha büyük olup olmadığını kontrol ettiği için çıkış tabakasının geçirgenliğini gösterir. Bu çalışmada, geçirgenliğin azalmasıyla atterberg limiti artması gözlemlenmiştir. Ayrıca, Kuru birim hacim ağırlık hem birinci hemde ikinci numunesi ise artmasıyle geçirgenlik katsayısının azağlını göstermektedir. Daha yüksek boşluk oranında geçirgenlik daha yüksektir. Özgül ağırlık arttıkça geçirgenlik katsayısı artar. Son tabakanın kalınlığı tabakalı zeminlerin geçirgenliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Permeability of porous media is an important property“which depends upon various properties of soil mass such as porosity, size and shape of soil particles, initial moisture content and compaction etc. As in natural condition, the soil mass exists in layers/ strata, thus represents a stratified soil (Gupta & Singha, 2015)”. Soils are permeable materials due to the presence of interconnecting spaces that enable fluids to flow when there is a difference in energy head. To estimate the amount of drainage under dams and dewatering to enable the subterranean construction, good soil-permeability knowledge is necessary. Soil permeability is a critical property for a variety of civil engineering applications, including ground water recharge, river bank filtration, seepage through dam bodies, slope stability issues, and ground water flow. The interconnected voids in turn depend upon the shape and size of particles. The amount of water that may flow through a soil mass is proportional to the size of the void apertures rather than the total number of voids. Even though void ratios are frequently greater than for fine grained soil. The permeability of soils is thought to be affected by grain size distribution and density. In geotechnical engineering, it is one of the most important physical properties of soil. Despite the fact that many correlations have been created in the past by various scholars, the application of these correlations to real-world practice has always been questioned. The present study focuses on the applicability of the existing empirical relationship to the permeability of fine and coarse grained soils. Some of the significant characteristics that affect the permeability of the composite soil layer are the relative position and thickness of a soil layer in a stratified soil system. A series laboratory study was done for permeability of two layer soils with two type of bentonite sample and one type of sand, atterberg limit test, sieve analysis test, specific gravity test and also proctor test. The result shows permeability of the exit layer as tested in the laboratory determines whether the measured permeability is larger than the theoretical values for a stratified deposit. For another physical properties against permeability atterberg limit increase with decrease in permeability. The higher the specific gravity, the higher the permeability coefficient. The permeability is higher at higher void ratio. Dry unit weight has increased with increases the permeability coefficient. Thickness of end layer has significant effect on the permeability of stratified soils.