Çevrimiçi öğrenme ortamlarının mesleki gelişime olan katkısının incelenmesi: Fen bilimleri öğretmenlerine Scratch ortamında içerik geliştirme eğitimi örneği
The investigation of the contribution of online learning environments to the professional development: The sample of content development training in Scratch for science teachers
- Tez No: 691054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖKÇE BİLGİÇ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma ile çevrimiçi öğrenme ortamlarının öğretmenlerin mesleki gelişimi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ADDIE öğretim tasarım modeli baz alınarak bir çevrimiçi öğrenme ortamı hazırlanmış, senkron ve asenkron olmak üzere iki aşamada organize edilmiştir. Senkron eğitimler canlı derslerle yapılırken, asenkron eğitimler onlineogretmenegitimi.com adresinde hazırlanan bir Moodle platformu içerisindeki araçlar kullanılarak yürütülmüştür. Samsun Akademi üzerinde eğitim için duyuru yapılmış ve 75 öğretmen eğitime başvurmuştur. Başvuru esnasında katılımcıların algoritma ve Scratch bilgisini belirlemek amacıyla ön test uygulanmış bu testen 80 ve altında not alanlar eğitime dahil edilmiştir. Scratch ile kodlama ve e-içerik geliştirme amacıyla eğitimi sonuna kadar sürdüren 28 Fen Bilimleri öğretmenine 1 aylık süre çerçevesinde eğitim uygulanmıştır. Eğitimin öğretmenlerin mesleki gelişimine olan katkısı incelenmiş ve öğretmenlerin çevrimiçi öğrenme ortamlarına yönelik görüşleri analiz edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin Scratch ile derslerinde kullanabilecekleri e-içeriklerin hazırlanabilmesinin mümkün olabilirliği araştırılmıştır. Araştırmanın yöntemi karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desendir. Nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı bu araştırma deseninde, nicel veriler başarı testi ve ürün değerlendirme rubriğinden elde edilmiştir. Nitel veriler ise öz değerlendirme formu ve görüşme kayıtları üzerinden toplanmıştır. 28 öğretmenin başarı durumu tek grup ön test-son test yöntemi ile karşılaştırılmış ve başarı test puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Öğretmenlerin son test başarılarında artış olduğu görülmüştür. Öğretmenlerden eğitim ardından Scratch ile bir e-içerik hazırlamaları istenmiş ve hazırlanan e-içerikler tek grup son test yöntemi ile analiz edilerek başarılı görülmüştür. 18 öğretmenin doldurduğu öz değerlendirme formlarına verilen yanıtlar ve 10 öğretmenle yapılan görüşmenin kayıtları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu yöntemle oluşturulan kodlar ve kategoriler üzerinden çevrimiçi öğrenme ortamlarına dair öğretmenlerin görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın ardından hazırlanan eğitimin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağladığı, benzer eğitimlerin bu şekilde yapılabileceği, öğretmenlerin bu tarz eğitimler hakkında görüşlerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Scratch gibi uygulamalar aracılığı ile e-içerikler oluşturarak öğretmenlerin derslerinde kullanabilecekleri materyallerin hazırlanmasının mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of online learning environments on the professional development of teachers was examined. For this purpose, an online training was prepared based on the ADDIE instructional design model, and it was organized in two stages as synchronous and asynchronous. While synchronous trainings were conducted with live lessons, asynchronous trainings were carried out with a Moodle platform prepared on onlineogretmenegitimi.com. An announcement was made for training on Samsun Academy and 75 teachers applied for this training. During the application, a pre-test was applied to determine the algorithm and Scratch knowledge of the participants, and those who scored 80 and below in this test were accepted to the training. 28 Science teachers who continued their education until the end for the purpose of coding and e-content development with Scratch were trained within a period of 1 month. The contribution of education to the professional development of teachers was examined, and teachers' views on online learning environments were analyzed. In addition, it was emphasized that it is possible to prepare e-contents that teachers can use in their lessons with Scratch. The method of the research is the parallel design, which converges from the mixed research methods. In this research design, in which qualitative and quantitative data were used together, an achievement test and product evaluation rubric were used for the analysis of quantitative data, while a self-evaluation form and interview records were used in the analysis of qualitative data. The success of 28 teachers was compared with the single group pre-test-post-test method, and a significant difference was observed between these two tests. It was observed that there was an increase in the post-test achievements of the teachers compared to the pre-test achievements. After the training, the teachers were asked to prepare an e-content with Scratch, and the e-contents were analyzed with the single group post-test method and found successful. The answers given to the self-evaluation forms filled by 18 teachers and the recordings of the interviews with 10 teachers were analyzed by content analysis method. The opinions of teachers about online learning environments were examined through the codes and categories created by this method. It has been determined that the training prepared after the study contributes to the professional development of teachers, that similar trainings can be done in this way, and that teachers' opinions about such trainings are positive. In addition, it has been seen that it is possible to prepare materials that teachers can use in their lessons by creating e-contents through applications such as Scratch.