Neoliberal yönetimselliği yeniden düşünmek: Söylemsel bir 'kendilik pratiği' olarak modern yoga
Rethinking neoliberal governmentality: Modern yoga as a discursive 'practice of the self'
- Tez No: 691058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKTAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
21.yüzyıl itibariyle Modern Yoga, yaygınlaştığı bölgelerde popüler bir etkinlik haline gelmiştir. Neoliberal normlar kapsamındaki konumu ise sıcak bir tartışma konusudur. Bu çalışma, söylemsel bir pratik olarak Modern Yoga'nın neoliberal normlar kapsamındaki konumunu değerlendirmeyi olanaklı kılan zemini tartışmaya açmaktadır. Bu kapsamda öncelikle yoganın kendi dönüşümüne ve Modern Yoga'nın söylemsellik alanı içinde kendi anlamını nasıl inşa ettiğine odaklanmaktadır. Neoliberal yönetimsellik mantığı ile kesiştiği bağlam ise inşa edilen anlam doğrultusunda söz konusu olan 'kendilik',' 'kendi ile ilgilenme', 'özdisiplin' ve 'özyönetim' temaları kapsamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the 21st century, Modern Yoga has become a popular activity in the regions where it has become widespread. Its position within the scope of neoliberal norms is a subject of hot debate. This study opens to discussion the ground that enables to evaluate the position of Modern Yoga as a discursive practice within the scope of neoliberal norms. In this context, it primarily focuses on yoga's own transformation and how Modern Yoga constructs its own meaning within the field of discursiveness. The context in which it intersects with the logic of neoliberal governmentality is discussed within the scope of the themes of 'self', 'self-care', 'self-discipline' and 'self-management' that emerge in line with the meaning constructed.