Mısır ve Sudan'ın çözülemeyen problemi Hala'ib Üçgeni
The unsolvable problem of Egypt and Sudan, Halayeb Triangle
  1. Tez No: 691072
  2. Yazar: ŞUAYP ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Azerbaycan'ın Karabağ müdahalesi ve yaklaşık otuz yıldır Ermenistan işgali altındaki topraklarını geri alması benzer bir senaryonun Orta Doğu'da benzer nitelikteki Halayeb bölgesinde de aynı şekilde bir askeri müdahalenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği soru-larını gündeme getirmiştir. Mısır ve Sudan arasında bir asırdan fazla süredir sorun teşkil eden bu bölge hem tarihi arka planı hem de geçmişte yaşanan gelişmeler açısından kendine has özelliklere sahiptir. İngiltere'nin bölgeye gelmesi ardından imzalanan 1899 Condominium Andlaşması ile kıvılcım almış bu sorun 1992 yılında Mısırın bölgeye asker göndermesi ile alevlenmiş ve bu tarihten günümüze kadar da uluslararası huku-kun da dahil olduğu ve hala daha çözülemeyen bir problem haline gelmiştir. Bu sorun her ne kadar dünyadaki diğer devletlerarası sınır sorunlara yapı itibarı ile benzese de kendine has ayırt edici yanları mevcuttur. Bu çalışma ile bir asırdan fazladır devam eden Halayeb Üçgeni problemini çözülemez kılan nedenlere, bölgede yaşanan gelişme-lerin kronolojik olarak tarihi analiz yöntemi kullanılarak incelenmesi yoluyla ışık tu-tulmaya çalışılacaktır. Bununla beraber sınır sorunu yaşayan devletlerin bölgedeki poli-tikaları, bölge üzerindeki iddiaları ve uluslararası hukukta bu sorunun çözümüne dair atılan adımlar ve sorunun geleceğine dair beklentilere de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan's intervention in Karabakh and the recapture of its territories under Arme-nian occupation for nearly thirty years raised the question of whether a similar scenario would take place in the similarly qualified Halayeb region in the Middle East. This re-gion, which has been a problem between Egypt and Sudan for more than a century, has its own characteristics both in terms of its historical background and the developments in the past. This problem sparked with the 1899 Condominium Treaty signed after Eng-land came to the region, and this problem was exacerbated by Egypt's sending troops to the region in 1992 and it has become an unsolved problem that has been included in international law since then. Although this problem is similar in structure to the border problems between other states in the world, it has its own distinctive features. With this study, it will be tried to shed light on the reasons that make the problem of the Halayeb Triangle unsolvable, which has been going on for more than a century, by examining the developments in the region chronologically using the historical analysis method. In addition, the policies of the states with border problems in the region, their claims on the region and the steps taken to solve this problem in international law and the expec-tations for the future of the problem will also be included.