İnternet temelli probleme dayalı işbirlikli öğrenme ortamında ortaokul öğrencilerinin problem çözme süreç becerilerinin incelenmesi
Investıgatıon of Problem Solving Process Skills of Middle School Students in an Internet-Based Problem-Based Collaborative Learning Environment
- Tez No: 691078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, internet temelli probleme dayalı işbirlikli öğrenme ortamında yedinci sınıf öğrencilerinin problem çözme süreç becerilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Durum çalışması modelinin kullanıldığı araştırma, ön çalışma ve esas çalışma şeklinde gerçekleştirilmiştir. Ön çalışma, Batı Karadeniz Bölgesi'nin bir ilinin ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören on altı yedinci sınıf öğrencisi; esas çalışma ise, ön çalışmayı gerçekleştiren öğrencilerden amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen on iki öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, çevrim içi tartışma platformu, e-portfolyo, haftalık değerlendirme formları ve odak grup görüşme formları kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, seçili Fen konularının günlük hayatla ilişkilendirildiği etkinliklerde, öğrencilerin süreç içerisinde kullandıkları problem çözme ve sosyal becerilerini incelemeyi sağlayan üç aşamada (grup tartışmalarından ve e-portfolyodan, haftalık değerlendirme formlarından odak grup görüşmeleri) gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler; öğrencilerin etkinlik süreçlerindeki problem çözme süreç becerilerini belirleme, etkinlikler odağında ve haftalık olarak bu becerilerin öğrenci grupları açısından karşılaştırmak amacıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. Öğrencilerin etkinliklerde en çok kullandıkları sosyal becerilerinin, ''kendi fikirlerini grup arkadaşları ile paylaşma'', ''grup arkadaşının görüşlerini dikkate alma'' ve ''grup arkadaşlarının görüşlerini isteme'' aşamalarının olduğu; problem çözme becerilerinin ise, ''problemi tanımlama'', ''problemin özelliklerini açıklama'', ''probleme yönelik veri toplama'' ve ''probleme yönelik en uygun çözümü bulma'' aşamaları olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin grup tartışmalarında, sosyal iletişim ve etkileşimlerinin en fazla olduğu zamanlarda, öğrencilerin problem çözme becerileri aşamalarını daha yoğun kullandıkları belirlenmiştir. Uzaktan eğitim sürecinin bu kadar önem kazandığı günümüzde, çalışmada tasarlanan ve uygulanan öğrenme ortamı veya bu ortama benzer internet temelli öğrenme yöntem ve tekniklerin kullanıldığı yenilikçi öğrenme ortamları tasarlanmalı, geliştirilmeli ve öğretim programlarının içerisine dahil edilmelisi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the problem solving process skills of secondary school seventh grade students in an internet-based problem-based cooperative learning environment. The research, in which the case study model was used, was carried out as a preliminary study and a main study. Preliminary study, sixteen seventh grade students studying in a secondary school in a district of a province of the Western Black Sea Region; The main study was carried out on twelve students selected according to the purposive sampling method from the students who carried out the preliminary study. Online discussion platform, e-portfolio, weekly evaluation forms and focus group interview forms were used as data collection tools. During the data collection process, activities in which selected Science topics were associated with daily life were carried out in three stages (focus group interviews from group discussions and e-portfolio, weekly evaluation forms) that enable students to examine their problem solving and social skills used in the process. The data obtained; Content analysis was conducted to determine the problem-solving process skills of the students in the activity processes and to compare these skills in terms of student groups on the basis of activities and on a weekly basis. The most used social skills of the students in the activities were the stages of“sharing their own ideas with their groupmates”,“taking into account the opinions of their groupmates”and“asking for the opinions of their groupmates”; It has been determined that problem solving skills are the stages of“defining the problem”,“describing the characteristics of the problem”,“gathering data for the problem”and“finding the most appropriate solution for the problem”. It has been determined that students use problem solving skills more intensely in group discussions, when their social communication and interaction is the most. Nowadays, when the distance education process gains so much importance, it is suggested that the learning environment designed and implemented in the study or innovative learning environments using internet-based learning methods and techniques similar to this environment should be designed, developed and included in the curriculum.