Kahramanmaraş ilinde alternatif üretim yöntemleri ile üretilmiş yumurtalara yönelik tüketicilerin sahip olduğu farkındalık ve tüketimde etkili olan faktörler
Consumer awareness of eggs produced with alternative protuction methods and detection of factors that are effective in comsumption in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 691086
  2. Yazar: ÜMMÜHAN FEYZA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yumurta, insan vücudunun gereksinim duyduğu birçok besin maddesini bünyesinde barındırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde alternatif üretim teknikleriyle üretilen tavuk yumurtalarına yönelik tüketici tercihleri, tüketimde etkili olan faktörler ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Bu amaçla; 2020 yılı Haziran-Temmuz aylarında 384 tüketiciyle online anket yapılmış olup toplanan verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve parametrik olmayan testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bireylerin %97,1'i yumurta tüketmekte olup hanede haftalık tüketilen yumurta miktarı ise ortalama 20 adettir. Tüketicilerin %53,4'ü yumurta üretim yöntemlerinden haberdar olduğunu ifade ederken, %62,5'i yumurtanın üzerinde yer alan yetiştirme kodlarını bilmediğini belirtmiştir. Bireylerin en çok tükettiği yumurta çeşidi ise köy yumurtasıdır.
Özet (Çeviri)
Eggs contain many nutrients that the human body needs. The aim of this research is to determine consumer preferences, factors that are effective in consumption, and awareness levels for chicken eggs produced with alternative production techniques in Kahramanmaraş, Turkey. For this purpose, online surveys were conducted with 384 consumers in June-July 2020, and descriptive statistics, parametric and non-parametric tests were used to analyze the collected data. According to the results of the research; 97.1% of individuals consume eggs and the amount of eggs consumed weekly in the household is about 20. While 53.4% of consumers stated that they were aware of egg production methods, 62.5% stated that they did not know the breeding codes on the egg. The most consumed type of egg is the natural village egg.