Çocukluk çağı epilepsilerinde lamotrigine monoterapisinin yeri, görsel ve işitsel uyarılma potansiyelleri üzerine etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Lamotrigine monotheraphy in childhood epilepsy, comparative evaluation of effect on visual and auditory evoked potentials
- Tez No: 69109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHİS DEDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Kronik bir hastalık olan epilepside tedavi uzun sürelidir. Tedavide başarıyı, ilaçların nöbeti kontrol edebilme özellikleri ve etldnliklerinin kalıcılıkları gibi beklenen etkileri ile istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmaması gibi faktörler belirler. Başlanılan ilk ilaçla herzaman istenilen sonuç almamayabilir. Tedavide karşılaşılan güçlükler nedeniyle epilepsi tedavisi için yeni ilaç arayışları güncelliğini korumaktadır. Yeni sunulan ilaçların güvenirlilikleri, endikasyonlan ve yan etkileri yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle erişkin yaş gruplarım ilgilendiren sonuçlar çocuklar için geneUeştirilemiyebilir. Çalışmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalında yeni epilepsi tanısı almış olgularda yapılmıştır. Yeni bir antiepileptik ilaç olan LTG 18 hastaya uygulanmış ve tedavi başarısı ile yan etkileri, diğer olgulara kullanılan VPA ve KBZ monoterapüerinin sonuçlan ile karşüaştırıirmştır. Ayrıca bu ilaçların olası nöronal yan etkilerini indirekt olarak gösterebilmek amacıyla tedaviden önce ve tedavinin 6. ayında elektrofîzyolojik testlerden VEP ve BAEP yapılmıştır. BAEP bulgularmdan L, İÜ., V. dalga ile I-V IPL'da patolojik bir değer saptanmazken, VEP'te P100 latanslannda her üç tedavi modelinde de uzama gözlenmiştir. LTG alan grupta bu uzunluk istatistiksel olarak önemli farklılık göstermiştir. Tedavi giderlerinin değerlendirilmesinde VPA'nın en düşük, LTG'nin ise en yüksek maliyete sahip olduğu görülmüştür. Sonuçta LTG'nin çocukluk çağı epilepsilerinde ilk ilaç olarak tercih eaUlmesinin uygun olmadığı ancak diğer tedavilerin kullanılamadığı durumlarda alternatif monoterapi olarak seçilebileceği sonucuna varılmıştır. 65Ayrıca nöronal yan etkileri gösterme açısından VEP BAEP'e göre daha duyarlıdır. Etkilerin kalıcı olup olmadığını belirleyebilmek için tedavi bitiminden sonra aynı testlerin tekrarlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir. 66
Özet (Çeviri)
LAMOTRIGINE MONOTHERAPY IN CHILDHOOD EPILEPSY, COMPARATIVE EVALUATION OF EFFECT ON VISUAL AND AUDITORY EVOKED POTENTIALS SUMMARY Being a chronic disease, the treatment in epilepsy is long term. Success of therapy is determined by factors such as the ability of drug to control the convulssions, the persistence of effectivity and the emergence of side effects. The results may not always be satisfactory with the first drug. Because of difficulties in treatment, investigations for new drugs are popular nowadays. The reliabilities, indications and the side effects of new drugs differs according to the age groups. So, the results related to the adult age groups may not be generalized for the children. Newly diagnosed cases as epilepsy in the Ankara University Medical School, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Neurology was included in our study. Lamotrigine which is a new antiepileptic drug was applied to 18 patients, success of therapy and side effects were compared wiith other cases who received valproat and carbamazepine monotherapies. We also applied electrophysiologic tests, visual evoked potentials (VEP), and brain stem auditory evoked potentials (BAEP), before the treatment and at the sixth month of treatment to indirectly show the possible neuronal side effects. There wasn't any pathologic value for the I., m., V. waves latencies and I-V IPL among the BAEP findings, but there was prolongation at PI 00 latencies of VEP in all of the three therapeutic regimens. Prolongation of P100 latencies wasstatistically significant in the group receiving LTG. On the other hand, VPA had the lowest, LTG had the highest cost. It is concluded that, LTG is not suitable as the first drug for the childhood epilepsies, but it may be choosen as an alternative monotherapy for the cases which other therepies can't be used. Moreover, VEP is more sensitive than BAEP for showing the neuronal side effects. It may be meaningful to repeat the tests after cessation of therapy in order to see if the effects are persistent or not.