Seismic resilience of a school building in Milas/Muğla
Milas/Muğla'da bir okulun sismik dirençliliği
  1. Tez No: 691160
  2. Yazar: ZUBAİR SEDİQİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU HARMANDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir yapısal sistemin sismik dirençliliğinin amacı, depremden kaynaklanan hasarları (can kaybı, sosyal, ekonomik, yapısal ve yapısal olmayan hasarlar) önlemek, en aza indirmek veya azaltmaktır. Yapıların sismik direnci, deprem ve yapı mühendisliğinde gelişmekte olan bir konudur. Son yıllarda deprem mühendisliği araştırmacıları ve uzmanları arasında popüler ve en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. 'Dirençlilik' kelimesinin anlamı alandan alana farklılık gösterir, ancak deprem ve yapı mühendisliğinde bir yapısal sistemin hasar gördükten sonra işlevselliğine geri dönmesi anlamına gelir. Okullar, toplumu doğrudan etkileyen en önemli özel mühendislik yapılarından biridir. Bu nedenle, bir deprem meydana geldikten sonra okulları mümkün olan en kısa sürede kurtarmak önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye deprem tehlike haritasına göre yüksek deprem potansiyeli olan Muğla'nın Menteşe ilçesinde bir okul binasının depreme karşı dirençlilik çalışmasının yapılması hedeflenmiştir. Araştırma çalışması altı adımdan oluşmaktadır: (1) Sismik tehlike analizi, (2) Okul binasının modellenmesi, (3) İtme analizi, (4) Kırılganlık eğrileri, (5) Hassaslık eğrileri, (6) İşlevsellik eğrileri, (7) Sismik dayanıklılık. Hasar tespit metodolojisi HAZUS'a göre yapılmaktadır. Bina, SAP2000 yapı analiz program kullanılarak modellenerek doğrusal olmayan statik itme analizi uygulanmıştır. Bu çalışma, deprem sırasında can kayıplarının, ekonomik kayıplarının ve okul binalarının deprem sonrasında toparlanma sürelerini azaltmaya ve başka okul binalarının dirençlilik hesaplamalarında altlık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of the seismic resilience of a structural system is to prevent, minimize or decrease the damages (loss of life, social, economic, structural, and non-structural damages) that occur due to earthquake. Seismic resilience of structures is one of the most interesting topics in the field of earthquake and structural engineering. It has been a popular and one of the most discussed topics for the researchers and specialists of earthquake engineering in the recent years. The meaning of the word 'resilience' differs from field to field, but in earthquake and structural engineering resilience means returning of the functionality of a structural system after it has been damaged. Seismic resilience of structures is a developing topic in earthquake and structural engineering. Schools are one of the most important special engineering structures that directly affect the public. Therefore, it is important to recover schools as soon as possible after occurring of an earthquake. A seismic resilience study for a school building of Milas, Mugla which is one of the most hazardous earthquake areas in Turkey according to the hazard map is performed. The building is studied according to the hazard map and the predefined earthquake scenarios. The research study has six steps as: 1) Seismic hazard analysis, (2) Modeling of the school building, (3) Pushover analysis, (4) Fragility curves, (5) Vulnerability curves, (6) Functionality curves, (7) Seismic resilience. The damage assessment methodology is done based on HAZUS. SAP2000 software is used for modeling and nonlinear static pushover analysis is performed. This study will help and bring improvements in seismic resilience of school buildings and reduce social, economic damages and fatalities during an earthquake and recovery time of school buildings after an event. It will be a base input for the resilience of other school buildings as well.