Enhancing seismic performance in public school buildings of Türkiye: a comparative evaluation of fluid viscous dampers and shear walls
Türkiye'deki kamu okul binalarinin depremsel performansinin geliştirilmesi: Akişkan visköz damperler ve perde duvarlari karşilaştirmali değerlendirmesi
- Tez No: 916840
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAH DİLSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'deki kamu okulu binalarının deprem dayanıklılığı, bölgenin depremlere yatkınlığı nedeniyle en üst düzeyde bir endişe kaynağı oluşturmaktadır. Bu çalışma, sismik güçlendirme stratejilerinin kapsamlı bir keşfini sunmaktadır ve özellikle iki ana yaklaşıma odaklanmaktadır: akışkan viskoz amortisörlerin (FVD'ler) entegrasyonu ve yanal taşıyıcı duvarların eklenmesi. Bu tekniklerin dikkatli bir analizi yoluyla, bu araştırma kamu okulu binalarının deprem performansını artırmayı amaçlamaktadır, böylece deprem olayları sırasında güvenlik ve yapı bütünlüğü sağlanmaktadır. Araştırma, deprem kuvvetlerinin kamu okulu binalarına sunduğu içsel zorlukların incelenmesiyle başlamaktadır. Bu, öğrencilerin, öğretmenlerin ve altyapının güvenliğini sağlamak için sağlam deprem tasarım stratejilerine olan kritik ihtiyacı vurgular. Eşdeğer kuvvet analizi, tepki spektrumu analizi ve zaman tarih analizi gibi katı analitik yöntemler kullanarak, tez temsilci kamu okulu bina modellerinin deprem tepkisini titizlikle değerlendirmektedir. Detaylı karşılaştırmalar yoluyla, her güçlendirme yaklaşımının başlıca parametreler açısından avantajlarını ve sınırlamalarını aydınlatmaktadır; bunlar arasında devrilme momentleri, katlararası kayma, kat yer değiştirmesi, kat ivmeleri ve kat kesme kuvvetleri yer almaktadır. Ayrıca, çalışma hem FVD'lerin hem de yanal taşıyıcı duvarların yapıların kütlesel katılım oranı ve doğal periyotları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Zorlukların ve potansiyel çözüm yollarının ele alınmasıyla, araştırma sismik tasarımda FVD'lerin ve yanal taşıyıcı duvarların optimal kullanımını tartışmaktadır. Bu tekniklerin etkili bir şekilde entegrasyonu için mimari ve yapısal kısıtlamaların dikkate alındığı yönergeler sunmaktadır. Ayrıca, tez, Türkiye'deki kamu okulu binalarının gelecekteki deprem tasarımına yönelik bulgularının daha geniş sonuçlarını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seismic resilience of public-school buildings in Türkiye stands as a paramount concern due to the region's susceptibility to earthquakes. This study presents a comprehensive exploration of seismic retrofitting strategies, focusing on two primary approaches: the integration of fluid viscous dampers (FVDs) and the addition of shear walls. Through a meticulous analysis of these techniques, this research seeks to enhance the seismic performance of public-school buildings, contributing to their safety and structural integrity during seismic events. The investigation commences with an examination of the inherent challenges posed by seismic forces on public school buildings. It underscores the critical need for robust seismic design strategies to ensure the safety of students, faculty, and infrastructure. Employing rigorous analytical methods, including equivalent force analysis, response spectrum analysis, and time history analysis, the thesis rigorously assesses the seismic response of representative public school building models. Through detailed comparisons, it elucidates the advantages and limitations of each retrofitting approach in terms of key parameters such as overturning moments, inter-story drift, story displacement, story accelerations, and story shear forces. Furthermore, the study explores the impact of both FVDs and shear walls on the mass participation ratio and natural periods of the structures. Addressing the challenges and potential solutions, the research discusses the optimal utilization of FVDs and shear walls in seismic design. It presents guidelines for the effective integration of these techniques while considering architectural and structural constraints. Moreover, the thesis reflects on the broader implications of its findings for the future seismic design of public-school buildings in Türkiye.