The effects of different scaling and matching methods on the engineering demand parameters
Farklı ölçeklendirme ve eşleştirme yöntemlerinin mühendislik talep parametreleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 691161
  2. Yazar: ANAS AL JOHMANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU HARMANDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Deprem kayıtlarının seçimi ve ölçeklendirmesi, tasarım spektrumuna uyumlu olmaları açısından oldukça önemli konulardandır. Bu tez çalışmasında, deprem kayıtlarının tasarım spektrumuna uyumu Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBDY2018) göre incelenmektedir. Üç farklı ölçeklendirme yöntemi kullanılacaktır: ilk yaklaşım zaman tanım alanında ölçeklendirme, ikincisi frekans tanım alanında spektral ölçeklendirme ve üçüncüsü Al Atik ve Abrahamson (2010) tarafından önerilen algoritma kullanılarak zaman tanım alanında ölçeklendirmedir. Bu ölçeklendirme yöntemlerinin etkilerini belirlemek için iki betonarme bina (5 ve 11 kat) ETABS19 yazılımı kullanılarak Türk standartlarına göre modellenmektedir. Bu çalışmada, deprem seçim kriterlerinde deprem büyüklüğü, zemin koşulları, fay mekanizmaları ve fay uzaklığı dikkate alınmaktadır. PEER veri tabanından yakın ve uzak normal fay, ters fay ve doğrultu atımlı fay içeren 6 gerçek deprem kaydı grubu oluşturulmaktadır. Üç farklı ölçeklendirme yöntemi ile ölçeklendirilen tanım alanındaki verileri ile iki bina modeli üzerinde doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri gerçekleştirilmektedir. Analizlerin neticesinde, kat ötelemesi, çatı yer değiştirmeleri ve taban kayması gibi mühendislik talep parametreleri elde edilmektedir ve karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Selecting and scaling of earthquake data are very important issues to obtain an accurate input which is compatible with the target spectrum. In this thesis, the differences of modifying the earthquake time histories to match this target response spectrum are examined with accordance to the Turkish Code (TBEC2018). Three different modification methods are used: the first approach is the time domain scaling, second is the spectral matching in the frequency domain, and the third is the spectral matching in the time domain by using an algorithm proposed by Al Atik and Abrahamson (2010) using SEISMOMATCH software. To observe the effect of these scaling methods, two reinforced concrete buildings (5 and 11 floors) are modeled considering the Turkish standards using ETABS19 software. Magnitude, site conditions, fault mechanisms as well as the distance from the faults are the selection criteria which are taken into account for the consideration of the thesis. 6 sets of real earthquake time histories are to be selected from the PEER database that include the normal fault, reverse fault and strike slip fault for the near field and far field. Then, non-linear time history analyses are performed on the two building models. Earthquake time histories were modified using the three different scaling methods. Eventually, the engineering demand parameters such as story drifts, roof displacements and base shear are collected and compared.