Design of seismic retrofitting using innovative techniques: A case study on a school building
Yenilikçi teknikler kullanarak sismik güçlendirme tasarımı: Bir okul binası örneği
- Tez No: 942449
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜM TANIRCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Deprem riski yüksek bölgelerde yapıların deprem güvenliğini ve dayanıklılığını sağlamak için deprem güçlendirmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, binaların deprem performansını artırmak amacıyla alternatif bir güçlendirme yöntemi olarak viskoz sönümleyicilerin performansını incelemektedir. Bu kapsamda İstanbul'da bulunan Büyük Halkalı İlköğretim Okulu Binası vaka çalışması olarak seçilmiştir. İncelenen bina 1997 yılında inşa edilmiş olup 2006 ile 2019 yıllarında geleneksel yöntemlerle iki kez güçlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, inşaat süresini, operasyonel kesintileri ve ilgili maliyetleri azaltırken sismik dayanıklılığı artıran yenilikçi bir güçlendirme çözümü önermektir. Geleneksel güçlendirme yöntemleri (betonarme perde duvarlar) ile önerilen alternatif güçlendirme çözümü (viskoz sönümleyicilerin kullanıldığı sistem) arasında karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme kapsamında deprem performansı, maliyet etkinliği, kullanılabilirlik ve mimari etkiler ele alınmıştır. Özellikle önceki güçlendirme uygulamalarında dikkate alınmayan yakın fay etkilerinden olan yönelim etkisine de odaklanılarak TBDY-2018 ve ASCE 41-23 standartları çerçevesinde doğrusal olmayan zaman-tanım alanında analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, viskoz sönümleyicilerin katlar arası ötelenmeyi ve yapısal hasarı azaltarak yapının deprem performansını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Ayrıca, geleneksel güçlendirme ile kıyaslandığında, alternatif güçlendirme yönteminin daha kısa inşaat süreleri sağlayacağı sonucuna varılmış ve bina tahliye ihtiyacının en aza indirilerek sürekli kullanım olanağı sunulabileceğine kanaat getirilmiştir. Bulgular, özellikle okul binaları gibi inşaat sürecinde kesintisiz işlevsellik gerektiren yapılar için, viskoz sönümleyicilerin deprem güçlendirmesinde kullanılmasının uygulanabilir ve etkili bir çözüm olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Seismic retrofitting plays a critical role in ensuring the safety and resilience of structures in earthquake-prone regions. This study investigates the performance of fluid viscous dampers (FVDs) as an alternative retrofitting technique for improving the seismic performance of buildings. The Büyük Halkalı Primary School Building in Istanbul, originally constructed in 1997 and retrofitted twice using conventional methods (in 2006 and 2019), was selected as a case study. The study aims to propose an innovative retrofitting solution that minimizes construction time, operational disruptions, and associated costs while enhancing seismic resilience. A comparative analysis was conducted between the conventional retrofit approach (reinforced concrete shear walls) and the proposed alternative retrofit solution incorporating FVDs. The evaluation considered seismic performance, cost-effectiveness, serviceability, and architectural impact. Nonlinear time-history analyses were performed using TBDY-2018 and ASCE 41-23 standards, with a particular focus on near-fault effects, including forward directivity effects that were not considered in previous retrofits. The results demonstrated that the incorporation of FVDs significantly improved seismic performance by reducing inter-story drift and structural damage. Furthermore, the alternative retrofit method resulted in shorter construction periods and minimized the necessity for building evacuation, ensuring continuous serviceability. The findings highlight that using FVDs in seismic retrofitting can be a viable solution, particularly for structures requiring uninterrupted functionality during construction, such as school buildings.