The moderating role of change efficacy on the relationship between change readiness and employee engagement for Arab employees in SMEs
KOBİ'lerdeki Arap çalışanlar için değişime hazır bulunma ve işe adanma arasındaki ilişkide değişim yeterliğinin düzenleyici etkisi
  1. Tez No: 691162
  2. Yazar: DALYA O. M. ALNAJJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Devam eden COVID-19 krizi, i̇ş hayatinin geleceği için bir prova olarak kabul edilmektedir. Gerçekten de evden çalışma Orta Doğu'daki birçok çalışan için ilk kez yeni bir normal haline geldi. Bu çalışma, çalışma şartlarının evden çalışmaya geçişinde planlanmamış bir değişiklikte değişime hazır bulunma ve işe adanma arasındaki ilişki üzerindeki değişimin yeterliliğini düzenleyici etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Değişime hazır bulunma, kasıtlı, bilişsel ve duygusal boyutları ile herhangi bir örgütsel değişikliği yürütmek için kritik bir kolaylaştırıcı unsurdur. Öte yandan işe angaje olması, performans gibi çeşitli olumlu iş sonuçlarının bir yordayıcısıdır, bu nedenle kuruluşların değişim zamanlarında işe adanmanı sürdürmeleri çok önemlidir. Değişime hazır bulunma ve işe adanma, başarılı bir örgütsel değişimden geçmenin temel unsurlarıdır. Ayrıca, değişiklik yeterliği çalışanların değişiklikleri gerçekleştirme kapasitesidir. Bu davranışsal değişim ve performansı tahmin etmek için pragmatik bir değişkendir. Sonuç olarak, bu üç faktör çalışma ortamlarında bu tür ani bir ayarlamadan geçmek için çok önemlidir. Bu nedenle, onları incelemek akademi için değerli bilgiler sağlayacak ve konuyla ilgili sınırlı araştırma boşluğunu dolduracaktır. Bu çalışmaya veri toplamak için üç ölçme aracını içeren bir anket kullanılmış ve Orta Doğu'daki KOBİ'lerin 425 Arap beyaz yakalı, tam zamanlı, özel sektör çalışanına elektronik olarak gönderilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, değişime hazır olma ve çalışan bağlılığı arasında orta düzeyde bir ilişkinin varlığını ve Orta Doğu'daki KOBİ'lerde plansız değişim bağlamında değişim etkinliğinin ilişkiyi yumuşattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The ongoing crisis of COVID-19 is considered as a rehearsal for the future of work. Indeed, working from home has become the new normal for many Arab employees across the Middle East for the first time. This study is attempting to investigate the moderating effect of change efficacy on the relationship between change readiness and employee engagement in an unplanned shift of work settings to working from home. Change readiness is a critical facilitator element for conducting any organizational change. Whereas, employee engagement, is a predictor of a variety of positive work outcomes such as performance thus it is key for organizations to maintain employee engagement during times of change. Change readiness and employee engagement are both essential aspects of managing a crisis. Moreover, change efficacy is the capacity of employees to enact changes, is a pragmatic variable for predicting behavioral change and performance, and it affects all types of change readiness. Consequently, these three factors are paramount to traversing such a sudden adjustment in work settings. Hence, studying them will provide valuable insights to bridge the existing research gap on the matter. A questionnaire of three measuring instruments was used to collect data for this study and was sent electronically to 425 Arab, white-collar, full-time, private-sector employees of SMEs for Arab employees. The findings of this study suggested the existence of a moderate relationship between change readiness and employee engagement and that change efficacy moderates the relationship in the context of unplanned change in SMEs for Arab employees.