Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında duygu düzenleme güçlüğü ve davranışsal inhibisyon sistemi ilişkisi
Emotion regulatory difficulty and behavioral inhibition system relationship in patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 691190
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY KARLIDERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Güncel araştırmalar psikopatolojilerin gelişiminde duygu düzenleme güçlükleri, kişilik boyutları ve özdenetim mekanizmaları arasındaki etkileşimin üzerinde durmaktadır. Çalışmamızın amacı Duygu Düzenleme Güçlüğü (DDG) ve Davranışsal İnhibisyon/Aktivasyon Sistemi (Dİ/AS) düzeylerinin Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasındaki farkını değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışmamızın örneklemi, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvurarak Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı alan (n=40) hastalar ve hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyete sahip sağlıklı kontrol grubundan (n=40) oluşmaktadır. Psikiyatrik değerlendirme Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının beşinci baskısı (DSM V) ölçütlerine göre klinisyen tarafından yapılarak hastalara hastalığın şiddetini belirlemek amacıyla Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (Y-BOCS), tüm katılımcılara ise Sosyodemografik Veri Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Davranışsal İnhibisyon/Aktivasyon Sistemi Ölçeği (DİS/DAS Ölçeği) uygulanmıştır. SONUÇLAR: Çalışmamızda hasta grubunda (OKB) DDG ve DİS ortalama puanları sağlıklı kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Hasta grubunda DİS ile DDG arasında, DDG ile YBOCS arasında pozitif yönde korelasyon saptanmıştır. DİS ile YBOCS arasında korelasyon saptanmamıştır. TARTIŞMA: Sonuç olarak bulgularımız OKB hastalarında Sağlıklı kontrol grubuna göre DİS duyarlılığının ve DDG'nün daha fazla olduğunu ve DİS ile DDG arasında ilişki bulunduğunu belirten literatür bulgularını desteklemektedir. Ayrıca DİS ile hastalık şiddeti arasında bir korelasyon saptanmaması DİS'nin hastalık şiddetine etkisinin sınırlı olabileceğini bize düşündürmektedir. Literatürdeki bilgilerin ışığında bu bağlantıların test edilmesi için daha geniş vaka sayılarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Current researches focuse on the interaction between emotion regulation difficulties, personality dimensions and self-control mechanisms in the development of psychopathologies. The aim of our study is to evaluate the difference of emotional regulation difficulties and Behavioral Inhibition / Activation system levels between Obsessive Compulsive Disorder (OCD) and healthy control group. METHOD: The sample of our study consists of the patients diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder (n = 40) who attended to the Psychiatry Outpatient Clinic of Balıkesir University Medical Faculty Hospital, and the healthy control group (n = 40) with the same age and gender as the patient group. After the presence of a psychiatric diagnosis was determined according to the criteria of the 5th edition of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM V), The Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS) was administered to the patients in order to determine the severity of the disease. All participants were evaluated using the Sociodemographic Data Form, Emotion Regulation Difficulty Scale (DERS), Behavioral Inhibition / Activation System Scale (BİS / BAS Scale) prepared by the researcher. RESULT: In our study, the mean scores of DERS and BIS in the patient group (OCD) were found to be significantly higher than the healthy control group. There was no difference between the two groups in terms of BAS scores. In the patient group, while correlation was detected between BIS and DERS, between DERS and YBOCS, no correlation was found between BIS and YBOCS. CONCLUSION: In conclusion, our findings support the literature findings stating that BIS sensitivity and DERS are higher in OCD patients compared to the healthy control group and that there is a relationship between BIS and DERS. In the light of the information in the literature, studies with larger number of cases are needed to test these connections.