Havaalanlarındaki etkinlik düzeylerinin bagaj taşıma işlemleri de göz önünde bulundurularak veri zarflama yöntemi ile değerlendirilmesi
Performance evaluation of airports via data envelopment analysis with considering baggage handling operations
- Tez No: 691195
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan ve Makine Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan iç hatlarda 32, dış hatlarda 30 havaalanı klasik Veri Zarflama Analizi (VZA)' nden faydalanarak performansları değerlendirilmiştir. Performansı etkileyen girdiler; personel sayısı, terminal alanı, çıktılar ise uçak giriş işlemleri (check-in) kontuar sayısı, yıllık gelir, x-ray cihazı sayısı, yangınla mücadele ekipman sayısı ve havaalanın şehir merkezine uzaklığı olarak belirlenmiştir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) istatistik yıllıklarından elde edilen 2019 yılı verileri derlenerek hesaplamalar yapılmıştır. Ardından istenmeyen çıktı olarak yer hizmetleri personeli başına düşen yük miktarı analize dahil edilerek havaalanlarının performansına etkisini ölçmek için dokuz farklı durum senaryosu türetilmiştir. Elde edilen dokuz sonucun ortalaması alınarak etkin olan ve olmayan havaalanları tespit edilmiştir. Daha sonra yer hizmetleri personeli başına düşen dokuz farklı durumdaki yük miktarının ortalama değerinden faydalanarak Bulanık Veri Zarflama Analizi (BVZA)' ndeki Kao-Liu (2000) matematiksel modeliyle iç ve dış hattaki havaalanları için tekrar bir analiz yapılmıştır. Çıkan sonuçlar karşılaştırılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, performance analysis was carried out by using classical data envelopment analysis 32 domestic and 30 international airports in Turkey. Inputs affecting performance; the number of personnel, terminal area, outputs were determined as the number of check-in counters, annual income, number of x-ray equipment, number of firefighting equipment and the distance of the airport to the city center. Calculations were made by compiling the 2019 data obtained from the State Airports Authority Directorate General (DHMI) statistical annuals. Then, as an undesired output, the amount of load per ground services personnel was included in the analysis and nine different case scenarios were derived to evaluate the effect on the performance of the airports. By taking the average of the nine results obtained, efficient and inefficient airports were determined. Then, an analysis was made for domestic and international airports with the Kao-Liu (2000) mathematical model in fuzzy data envelopment analysis, using the average value of the load amount per ground handling personnel in nine different situations. The results were compared and suggestions were made.