Adalet algısı ve yönetici desteğinin çalışanların örgütlerine olan güven ve bağlılık düzeyleri üzerine etkisi: Havacılık sektöründe bir uygulama
Effects of justice perception and supervisor support to the organizational trust and commitment levels of the employees: An application in aviation sector
- Tez No: 451350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Havacılık sektöründe önemli bir konuma sahip olan havaalanlarının uçuş öncesi ve sonrası faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliklerini arttırabilmek için uygun nitelikte bir insan kaynakları yapısına sahip olmaları gerekmektedir. Havaalanlarının insan kaynakları yapılarında, yeniden yapılanma ile birlikte yaşanan değişime bağlı olarak, çalışanların adil bir örgütte çalıştıklarına ve yöneticilerinden her konuda destek aldıklarına olan inançlarının örgütlerine duydukları güven ve bağlılık düzeylerini olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, uçuş öncesi ve sonrası faaliyetleri kapsamında havaalanlarında görev yapan havacılık yer hizmetleri çalışanlarının algılarına göre; örgütsel adalet, yönetici desteği, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde bulunan havaalanlarında görev yapan 447 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, araştırmanın amacı doğrultusunda çeşitli istatistik metot ve test teknikleri (frekans dağılımı, ortalama, t-testi, ANOVA, regresyon, korelasyon) kullanılarak SPSS 18.0 istatistik paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada çalışanların örgütsel adalet, yönetici desteği, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif güçlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışanların algılamalarının bazı demografik değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Örgütsel Adalet, Yönetici Desteği, Örgütsel Güven, Örgütsel Bağlılık ve Havacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
Airports which have an important position in the aviation industry are required to have qualified human resources in order to increase the efficiency of their activities before and after the flight. Depending on the changes taking place together with restructuring of the human resource structure in airports, belief that they work in a fair organization and recieve support about everthing from their supervisor of the employees is considered to affect positively their trust and commitment level to the organization. The purpose of this study to determine whether there is a significant relationship between organizational justice, supervisor support, organizational trust and organizational commitment levels according to the perceptions of aviation ground handling services employees which serving the scope of pre- and post-flight activities at airports. The sample of the study consisted of 447 airport workers in The Southeastern Anatolia Region. The data obtained in the study were analyzed with SPSS 18.0 statistical software packages by using various statistical methods and testing techniques (frequency distribution, mean, t-test, anova, regression and correlation) for the purpose of research. The result of the study reveals that there is a strong relation between organizational justice, supervisor support, organizational trust and organizational commitment. It has also been found out that the latents were differs by some demographic variables of employees. Keywords Organizational Justice, Supervisor Support, Organizational Trust, Organizational Commitment and Aviation Sector