STEM yaklaşımına dayalı öğrenme etkinliklerinin ortaokul öğrencileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of learning activities based on STEM approach on secondary school students
- Tez No: 691200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN FİRİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada STEM destekli etkinliklerin 5.sınıfa devam eden öğrencilerin bilişsel yapıları, girişimcilik özellikleri ve STEM mesleklerine ilgi düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul İncirli Bahçe Ortaokulu'nda 5.sınıfa devam eden 71 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 36'sı deney, 35'i kontrol grubuna yerleştirilmiştir. Çalışma modeli nicel ve nitel verilerin birlikte değerlendirildiği karma yöntemler araştırma modelidir. Araştırmanın nicel verileri Madde ve Değişim Ünitesi Kelime İlişkilendirme Testi, Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği ve STEM Meslekleri İlgi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise gözlem, odak grup görüşmesi ve doküman inceleme yöntemleri ile toplanmıştır. Araştırma bulgularından hareketle STEM destekli etkinliklerin öğrencilerin bilişsel yapılarını pozitif yönde etkilediği söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin fene karşı girişimcilik özellikleri ile fen, matematik ve mühendislik alanlarına yönelik mesleki ilgilerini de anlamlı düzeyde artırdığı görülmektedir. Fakat teknoloji alanındaki mesleki ilgileri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı belirlenmiştir. Öğrenciler STEM destekli etkinlikleri çoğunlukla eğlenceli bulduklarını, kendilerini tasarımcı ve mühendis gibi hissettiklerini, bilgi temelli hayat problemlerini çözerken heyecanlandıklarını belirtmişlerdir. Bunun yanında öğrenciler grup içerisinde iş bölümü yaparken, oluşturdukları çözüm önerilerini ve ürünlerini tanıtırken, diğer gruplardaki üyeler ile iletişim kurarken zorluklar yaşadıklarını söylemişlerdir. Sorumluluk almak istemeyen arkadaşları ile çalışmaktan hoşnut olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of STEM supported activities on the cognitive structures, enterpreneurship characteristics and interesr levels of STEM careers of 5th grade students were examined. The sample of the research consists of 71 students attenting the 5th grade at Istanbul Incirlibahçe Secondary School in the 2019-2020 academic year. 36 of these students were placed in the experimental group and 35 students were placed in the control group. The study model is a mixed methods research model in which quantitative and qualitative data are evaluated together. Quantitative data of this study were collected using the Item and Change Unit Word Association Test, Science-Based Enterprenaurship Scale and STEM Career Interest Scale. Qualitative data were collected using observation, focus group interview and document review methods. Based on the researh findings, it can be said that STEM supported activities affect students' cognitive structures positively. In addition, it is seen that entrepreneurial characteristics and students' career interest in science, mathematics and engineering fields have increased significantly. But also, it was determined that it did not have a significant effect on the career interests of students in the field of technology. Students stated that they found STEM supported activities mostly fun, they felt like designers and engineers, and they were excited when solving knowledge-based life problems. In addition, the students said that they had difficulties in communicating with the members of other groups while sharing the work in the group, introducing the solution proposals and products they created. They stated that they were not satisfied with working with their friends who did not want to take responsibility.