Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân'ında mezheplere eleştirileri
Maturidi's criticism to the İslamic sects in Ta'wilat al-Qur'an
  1. Tez No: 691234
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma İmam Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân'ında yer alan mezheplere karşı doğrudan yaptığı eleştirileri kapsamakta ve mezhepleri eleştirirken muhatap aldığı kişileri içermektedir. Bu amaçla İmam Mâtürîdî'nin tenkitleri konularına göre belli bir düzende verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada Mâtürîdî'nin eleştirilerinde kullandığı metot da tespit edilerek verilmiştir. Bu bağlamda eleştirilerinin odağını Mu'tezile'nin oluşturduğu bunun yanında Ashâbü'l-Hadîs, Bâtîniyye, Cebriyye, Cehmiyye, Hâricîler, Kaderiyye, Kerrâmiyye, Mücessime, Mürcie, Müşebbihe, Neccâriyye, Râfizîler ve Şekkâkiyye'ye eleştiriler yaptığı belirlenmiştir. Metot olarak aklî ve naklî delil yanında eleştirdiği mezhebin konuyla ilgili çelişen görüşleri ile soru-cevap yöntemini kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research covers Imam Maturidi's direct criticisms against the Islamic sects in his work Ta'wilat al-Qur'an and aims to include the people he addresses while criticizing the sects. Our thesis tries to present Imam Maturidi's criticisms in a certain order according to their subjects. In addition, the method that Mâturîdî used in his criticisms was also tried to be determined in the study. In this context, it has been determined that the focus of his criticism is Mu'tazila, as well as Ashab al-Hadith, Batiniyyah, Jabriyya, Jahmiyya, Kharijites, Qadariyyah, Kerramiyya, Mujassima, Murcia, Mushabbiha, Najjariyya and Rafizis. As a method, it has been seen that he uses the question-answer method with its contradictory views on the subject, in addition to mental and transmitted evidence.