Analysis of individuals' financial decisions with behavioral finance approach
Bireylerin finansal kararlarının davranışsal finans yaklaşımı ile analizi
- Tez No: 735379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT CAN AKKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Davranışsal finans, finansal kararların davranışsal ve psikolojik sonuçları ile ilgilenmektedir. Geleneksel finans, yatırımcıları kendi faydalarını en üst düzeyde tutmayı hedefleyen rasyonel bireyler olarak tanımlamaktadır. Davranışsal finans yaklaşımı ise bu durumun her zaman geçerli olmadığını savunmaktadır. Bu yaklaşıma göre bireysel yatırımcılar finansal kararlar verirken çeşitli psikolojik önyargı ve eğilimlerden etkilenmektedir. Bu bağlamda geleneksel finansın öne sürdüğü Etkin Piyasalar Kuramı'nın dayandığı koşullar her zaman sağlanamamaktadır. Bu çalışmada İstanbul ilinde ikamet eden bireysel yatırımcıların, yatırım kararları alırken, davranışsal finansın öne sürdüğü aşırı güven, kendini onaylatma, öngörü, muhafazakarlık, mevcudiyet, kayıptan kaçınma, aşina olanı tercih etme, zihinsel muhasebe, pişmanlıktan kaçınma, belirsizlikten kaçınma, ve sürü davranışı gibi psikolojik önyargı ve eğilimlere sahip olup olmadıkları araştırılmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında, bu on bir önyargı ve eğilim bağımlı değişkenler olarak ele alınmakta; ekonomi/finans eğitimi olanlar ile olmayanlar arasındaki farklar bu çerçevede incelenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; bireysel yatırımcıların bu önyargı ve eğilimlerden kaçınmalarında, ekonomi/finans alanında eğitim almış olmalarının bir etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu amaca yönelik olarak, İstanbul'da ikamet eden 434 bireysel yatırımcıya anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilip ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sadece pişmanlıktan kaçınma eğiliminin ekonomi/finans eğitimi alan ve almayan yatırımcılara göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Anket uygulanan grup için diğer tüm önyargı ve eğilimler açısından, ekonomi/finans eğitimi almış olmanın bir fark yaratmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance deals with the behavioral and psychological consequences of financial decisions. Investors are characterized in traditional finance as rational individuals who aim to maximize their benefits. The behavioral finance approach claims that this is not always applicable. According to this approach, individual investors are impacted by various psychological biases and tendencies while making financial decisions. In this context, the conditions based on the effective market theory established by traditional finance cannot be always provided. In this study, it is investigated whether individual investors residing in Istanbul have psychological biases and tendencies such as overconfidence, confirmation, hindsight, conservatism, availability, loss-aversion, familiarity, mental accounting, regret aversion, ambiguity aversion, and herd behavior while making investment decisions. In the empirical part of the study, these eleven biases and tendencies are considered dependent variables; the differences between those who have economics/finance education and those who do not are examined within this framework. In this context, the main purpose of the study is to determine whether there are any impacts on individual investors who have economics/finance education and who do not in their avoidance of these biases and tendencies. To achieve this goal, a questionnaire study has been applied to 434 individual investors residing in Istanbul, and the data obtained has been analysed and interpreted using the SPSS 26.0 statistical program. As a result of the analysis, only regret aversion bias differs between investors who have studied and have not studied economics/finance, according to the statistics. In terms of all other biases and tendencies, having an economics/finance education does not appear to make a difference for the surveyed group.