Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve ortaokul öğrencilerinin bilimsellik değerine yönelik görüşleri
Opinions of social science teachers and secondary students on the value of scientificity
- Tez No: 691240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenleri ve ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin bilimsellik değeri algıları ile sosyal bilgiler öğretmenlerinin bilimsellik değerine yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı tercih edilmiş, desen olarak ise betimsel yöntemlerden biri olan durum çalışması (case studies) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Rize il ve ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan 68 sosyal bilgiler öğretmeni ile yine Rize il ve ilçelerinde öğrenim gören 438 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. İl merkezinde toplam 14 okulda; ulaşılan 9 ilçede ise toplam 22 okulda araştırma gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde, olasılık temelli örnekleme yönteminden seçkisiz örnekleme kullanılmıştır. Bu çalışmada iki farklı çalışma grubu için farklı veri toplama araçları kullanılmıştır. Öğretmenler için kullanılan veri toplama araçları; kişisel bilgi formu, metafor oluşturma formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Öğrenciler için kullanılan veri toplama araçları ise; kişisel bilgi formu, metafor oluşturma formu, resim/karikatür çizme formu ve kompozisyon yazma formudur. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenleri ve ortaokul öğrencilerinin bilimsellik değeri algıları ile sosyal bilgiler öğretmenlerinin bilimsellik değerine yönelik görüşleri tespit edilmiştir. Son olarak öğretmenlerin bilimsellik değeriyle ilgili hizmet içi eğitime tabi tutulmaları, eğitim fakültesi sosyal bilgiler lisans programına bilimsellik değeriyle ilgili derslerin konulması ve velilere bu konuyla ilgili seminer verilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perceptions of social science teachers and secondary school 6th grade students about the value of scientificity, and the views of social science teachers about the value of scientificity. In the research, qualitative research approach was preferred, and case studies, which is one of the descriptive methods, were used as a design. The study group of the research consists of 68 social studies teachers working in secondary schools in the provinces and districts of Rize in the 2019-2020 academic year, and 438 6th grade students studying in the provinces and districts of Rize. The research was carried out in 14 schools in the city center and 22 schools in the 9 districts reached. Random sampling from the probability-based sampling method was used in the selection of the sample. In this study, different data collection tools were used for two different study groups. Data collection tools used for teachers, personal information form, metaphor creation form and semi-structured interview form. Data collection tools used for students are personal information form, metaphor creation form, picture/caricature drawing form and composition writing form. In the analysis of the data, descriptive and content analysis methods were used. As a result of the research, the perceptions of social science teachers and secondary school students about the value of scientificity, and the views of social science teachers about the value of scientificity were determined. Finally, it can be suggested that teachers should receive in-service training on the value of scientificity, that courses related to the value of scientificity should be included in the social science undergraduate program of the faculty of education, and that a seminar should be given to parents on this subject.