9-12 yaş çocuk kitaplarının, sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan değerler açısından incelenmesi: Gülten Dayıoğlu örneği
Examination of 9-12 years old children's books in termsof the values in the social studies curriculum: Gülten Dayıoğlu example
- Tez No: 784034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğrencilerin ders müfredatlarında ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için belirlediği 100 Türk Edebiyatçısı listesinde bulunan ve Türk Edebiyatının önemli yazarlarından olan Gülten Dayıoğlu'nun 9-12 Yaş Çocuk Kitaplarının, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan 18 değer (adalet, aile birliğine önem verme, bağımsızlık, barış, bilimsellik, çalışkanlık, dayanışma, duyarlılık, dürüstlük, estetik, eşitlik, özgürlük, saygı, sevgi, sorumluluk, tasarruf, vatanseverlik, yardımseverlik) açısından incelenerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Bir başka amaç ise, Dayıoğlu'nun kitaplarının, değer eğitimi ve değerlerin aktarılmasında ne kadar etkili ve önemli olabileceğini tespit etmektir. Daha ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara kazandırılması istenilen bu değerlerin bu eserlerde incelenmesi ve tespit edilmesi değerler eğitimi açısından önemlidir. Bu kitaplarda yer alan değerlerin belirlenmesi ile öğretmenlerin bu değerler üzerinde farkındalıklarını artırmayı, örnek olaylar sunarak kalıcı öğrenmeyi desteleyebileceği düşünülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından doküman incelemesi kullanılmıştır. İlgili literatür taramasına dayalı olarak yapılacak araştırmanın veri kaynağını Gülten Dayıoğlu'nun 9-12 yaş için yazılmış 16 çocuk kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin analizinde betimsel analiz kullanılacaktır. Betimsel analizde amaç, elde edilen bulguları düzenleyip ve yorumlayıp okuyucuya vermektir. Araştırmanın sonuçlarına göre değer çeşitliliği bakımından Suna'nın Serçeleri kitabı en fazla değer barındıran çocuk kitabıdır. En az değere sahip kitabı ise Dört Kardeştiler isimli çocuk kitabıdır. Dayıoğlu'nun kitaplarında en fazla öğretilmek istenilen değerin yardımseverlik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre Gülten Dayıoğlu'nun çocuk kitaplarının Sosyal Bilgiler dersinde değer aktarımında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine Gülten Dayıoğlu's 9-12 Age Children's Books in terms of 18 values (justice, giving importance to family unity, independence, peace, being scientific, industriousness, solidarity, sensitivity, honesty, aesthetics, equality, freedom, respect, love, responsibility, savings, patriotism, helpfulness) included in the Social Studies Curriculum. She is of the 100 Turkish Writers determined by the Ministry of National Education (MEB) for students to evaluate their spare time and use it within the course. Another aim is to determine how effective and important Dayıoğlu's books can be in value education and transfer of values. As a matter of fact, it will make it easier for teachers to create activities in values education by making use of these books of Gülten Dayıoğlu while teaching students values, and they will support permanent learning by presenting case studies. It was thought that by determining the values in these books, teachers could increase their awareness on these values and support permanent learning by presenting case studies. Document analysis, one of the qualitative research approaches, was used in the research. The data source of the research, which will be based on the relevant literature review, is Gülten Dayıoğlu's 16 children's books written for the ages of 9-12. Descriptive analysis will be used in the analysis of the data in the research. The purpose of descriptive analysis is to organize and interpret the findings and give them to the reader. According to the results of the research, Suna's Sparrow book is the most valuable children's book in terms of value diversity. The least valuable book is the children's book called Dört Kardeştiler. It has been concluded that the most wanted value to be taught in Dayıoğlu's books is helpfulness. Accordingly, it has been concluded that Gülten Dayıoğlu's children's books can be used in the transfer of value in the Social Studies course.