Trading strategy based classification on cryptocurrency price prediction
Al/sat stratejisi merkezli kripto para fiyat tahmini sınıflandırması
- Tez No: 691256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA YAZICI, DR. İNAN UTKU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu günlerde yoğun olarak medyada tartışılan konulardan olan kriptoparaların fiyat tahmini oynaklığı ve riski düşünüldüğünde zor bir problem olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, indikatörler, destek ve direnç seviyeleri, en yüksek ve düşük açılış ve kapanış fiyatları ile kullanılarak gelecek 24 saat içerisinde farklı eşik değerlerden fazla yükselip yükselmeyeceği sorusu üzerinde sınıflandırma ve tahmin algoritmaları uygulanmış ve zaman serisi modeli ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen en önemli sonuçlardan biri tüm verinin kullanılmasının yerine, belirli bir dönemi kapsayacak şeklide kısıtlı verinin kullanılmasının daha iyi metrik sonuçları vermesidir.
Özet (Çeviri)
These days, the price prediction of cryptocurrencies, which is one of the main topics discussed in the media, is considered as a difficult problem when the volatility and high risk is taken into account. In this study, classification and regression algorithms have been developed and compared with the time series model on the question of whether it will increase more than different threshold values in the next 24 hours by using different indicators as support and resistance levels, highest low opening and closing prices or not. One of the most important results obtained is that the use of limited data to cover a certain period, rather than the use of all data, gives better metric results.