An interdisciplinary study on the intersection of the crime prevention and the counter radicalization literature
Suç önleme ve radikalleşmeyle mücadele literatürlerinin kesişimine dair disiplinlerarası bir çalışma
  1. Tez No: 691264
  2. Yazar: HİLAL BACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, suç önleme ve radikalleşmeyle mücadele literatürlerinin, ne ölçüde örtüştüğünü, benzeştiğini ve birbirinden ödünç aldığını incelemektir. Yeni ortaya çıkan bir alan olarak radikalleşmeyle mücadele, savaş olarak terörizm anlayışına alternatif olmaya çalışmaktadır. Ancak bunu yaparken terörizm, radikalizm, aşırıcılık ve radikalleşmenin kavramsal belirsizliklerini bir kenara bırakmaktadır. Üstelik, karşı radikalleşme, literatürünü“radikalleşme şiddete yol açar”önermesi üzerine inşa etmektedir. Ayrıca, daha önceki radikalleşmeyle mücadele çalışmalarının önemli bir bölümünün kasıtlı veya kasıtsız olarak suç önleme literatüründen ödünç aldığı görülmektedir. Bu çalışma, böyle liberal bir yaklaşımın sorunlu olduğunu iddia etmekte ve takip eden ifadeyi tezin ana argümanı olarak belirlemektedir: Suçun önlenmesi yasal statükoyu korumayı amaçlarken, radikalleşmeyle mücadele literatürü, yasal statükonun yanı sıra siyasi statükonun korunmasına da aktif olarak katkıda bulunur. Bunun nedeni, radikalizmin ortadan kaldırılmasının salt yasal değil, aynı zamanda politik olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The object of this dissertation is to examine to what extent crime prevention and counter radicalization literature overlap, resemble and borrow from each other. As a newly emerging field, counter radicalization tries to stand as an alternative to terrorism as warfare understanding. However, while doing that, it sets aside the conceptual ambiguities of terrorism, radicalism, extremism and radicalization. Besides, counter radicalization builds its literature on“radicalization leads to violence”premise. Also, it is seen that a significant portion of the previous counter radicalization studies deliberately or inadvertently borrow from crime prevention literature. This study argues that such a liberal approach is problematic and sets the following statement as the main argument of the dissertation: Whereas crime prevention aims to preserve the legal status quo, counter radicalization literature actively contributes to the preservation of the political as well as the legal status quo. This is because eradication of radicalism is not purely legal but also political.