Beş yıldızlı Resort otel menülerinde yöresel ekmeklerin kullanım düzeyi: İzmir ili örneği
Usage level of traditional bread in five star Resort hotel menus: Example of İzmir province
  1. Tez No: 691263
  2. Yazar: SİBEL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TÜRKÖZ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye'nin coğrafi konumu günümüzde kullanılan gıda ürünlerinin oluşumunda önemli bir yere sahiptir. İlkel zamandaki topluluğun yaşam biçimleri değişime uğradıkça tükettikleri besinler de farklılık göstermiştir. Bu farklılık günümüz tarım ürünlerinin temelini oluşturmuştur. Tarım ürünlerinin çeşitlenmesi ile beraber ana besinler de çoğalmaya başlamış ve bu ana besinler içerisinde de günümüze kadar önemini yitirmeyen“ekmek”yer almıştır. Bu araştırmada İzmir'deki beş yıldızlı resort otel menülerinde yöresel ekmeklerin kullanım durumu değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin toplamı nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın amacı; ekmeğin Türk halkı için vazgeçilmez bir besin ürünü olmasından ötürü, yöresel ekmeklerin tanıtımını yapmak ve İzmir'deki beş yıldızlı resort otellerin menülerinde yöresel ekmeklerin kullanım durumu ile birlikte ekmek çeşitlerinden hangilerine yer verdikleri ve nasıl kullandıklarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's geographical position in the formation of food products used today has an important place. As the life styles of the primitive society changed, the food they consumed also differed. This difference has formed the basis of today's agricultural products. Along with the diversification of agricultural products, the main foods started to increase and“bread”, which has not lost its importance until today, has been included in these main foods. Within the context of this research the use of local breads in the menus of a five-star resort hotel in Izmir have been evaluated. Sum of data were collected using semi structured interview technique, one of the qualitative research methods. The aim of research is; Since bread is an indispensable food product for turkish people, it covers the promotion of local breads and the usage status of the local breads in the menus of five star resort hotels in Izmir, which types of bread they include and how they are used.