Alt ekstremite artroplastilerinde nötrofil/lenfosit oranı ile postoperatif ağrı arasındaki ilişki
The relationship between neutrophil to lymphocyte ratio and postoperative pain in lower extremity arthroplasty
- Tez No: 691306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ARİF KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Basit, ucuz ve kolay uygulanabilir olması nedeni ile inflamasyon belirteci olan nötrofil/lenfosit oranı (NLO) son yılllarda birçok çalışmada mortalite, morbidite ve prognoz çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Hesaplanması oldukça pratik olan ve noninvaziv bir belirleyici olan periferik kan NLO'nun, postoperatif ağrıyla ilişkisi hakkında ulaşılabilen literatürde hiçbir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu gözlemsel çalışmada spinal anestezi ile yapılan alt ekstremite artroplasti operasyonları sonrası akut ağrı insidansı araştırılmış ve NLO ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve hasta onamı alınmasını takiben Nisan 2014- Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniği'nde elektif alt ekstremite total eklem artroplasti (TEA) adayı, 101 hasta çalışmaya alındı ve iki gruba ayrıldı: Total diz artroplastisi (Grup TDA), total kalça artroplastisi (Grup TKA). Hastaların demografik verileri, operasyon süreleri, hastane kalış süreleri kaydedildi. Postoperatif 4, 8, 12, 24, ve 48. saatlerde hasta kontrollü analjezi pompası (HKA) ile verilen analjezik tüketimleri kaydedildi. Hastalarla postoperatif 4, 8, 12, 24, ve 48. saat görüşülerek görsel analog skala (visual analogue scale –VAS) kullanılarak ağrı değerlendirmesi yapıldı. Preoperatif ve postoperatif alınan periferik kan hemogram sonuçlarından NLO hesaplanarak kaydedildi. Postoperatif gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Tüm hasta grubunda preoperatif ve postoperatif NLO ile 4, 8, 12, 24, 48. saat VAS ağrı değerleri ve morfin tüketim miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Grup TKA olgularında; postoperatif NLO ile 48.
Özet (Çeviri)
Aim: The neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), which is an inflammation indicator, is being used frequently in mortality, morbidity and prognosis studies in the recent years, as it is simple, cost-effective and easily applicable. In the technical literature that we had access, we have not come across any study about the relationship between postoperative pain and the NLR, which can be measured quiet practically and through a noninvasive procedure. In this empirical study, we looked at the incidence of acute pain following lower extremity arthroplasty operations under spinal anesthesia and aimed to determine its relationship with NLR. Material and Methods: Following the approval of the Ethics Board and patient consent, we included 101 patients who were candidates for elective lower extremity total joint arthroplasty (TJA) within the scope of our research in Istanbul Medical School Orthopedics Clinic between April 2014 and September 2014 and divided them into two groups, namely total knee arthroplasty (Group TKA) and total hip arthroplasty (Group THA). We recorded demographic information, duration of operation and hospital stay of the patients. We recorded amount of analgesics consummation through patient controlled analgesics (PCA) pump on the postoperative 4th, 8th, 12th, 24th and 48th hours. We did pain evaluation by seeing the patients on the postoperative 4th, 8th, 12th, 24th and 48th hours and using visual analogue scale (VAS). We calculated and recorded NLR results from preoperative and postoperative peripheral blood hemograms. We recorded the postoperative complications. Results: We have not determined a meaningful statistical relationship between preoperative and postoperative NLR and the VAS values and the amount of consummated morphine on the 4th, 8th, 12th, 24th and 48th hours in the entire patient group.