Kullanıcı deneyim tasarım veri analiz sistemi
Data analyse system of user experience design
- Tez No: 691305
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz internet teknolojileri sayesinde insanlar bilgiye çok daha zahmetsiz ve kolay bir şekilde erişebilmekte ve paylaşabilmektedir. Bilgi erişimi ve paylaşımında öne çıkan en önemli husus; doğru bilginin, doğru kişiye, doğru bir yolla ulaştırılmasıdır. Bu husus, aynı zamanda“kullanıcı deneyimi”kavramının doğmasına da yol açmıştır. Kullanıcı deneyimi kavramı, bilginin doğru kullanıcılar ile mevcut ihtiyaçlarına paralel şekilde paylaşılmasını amaçlayan yöntemler bütünüdür. Teknolojinin gelişmesi, akıllı telefon kullanımının yaygınlığı ile birlikte hızı ve kolay işlem yapmayı tercih eden insanlar için websiteleri üzerinden elektronik ticaret vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Teknolojinin gelişimini ve mobil cihaz kullanımının yaygınlaştığını pazarlama alanında rekabet avantajı sağlamak üzere kullanmayı amaçlayan firmalar için websiteleri oldukça önemli bir yere gelmiştir. Bu durum firmaların websiteleri üzerinde geliştirme ve kullanıcı ihtiyaç ve deneyimlere bağlı olarak düzenleme yapmalarına da sebep olmaktadır. Bu çalışma kapsamında websiteleri yönelik tasarım ve düzenlemelerin kullanıcı deneyimine etkilerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Göz İzleme (Göz Takip) teknolojisi kullanılarak kullanıcı deneyimi incelenmiştir. Çalışma kapsamında Göz İzleme yöntemi kapsamında kullanıcılarda websitesi unsurlarına yönelik gözlemlenen faktörlerin ölçümü gerçekleşmiştir. Website tasarım unsurları kullanıcı deneyimi üzerinden incelenmiş olup kullanıcıların algılarının anlaşılabilmesi elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Website tasarım faktörleri“İlk Bakıldığı Anın Süresi (milisaniye, ms)”,“Bakılan Süre (ms)”,“Kaç Kere Bakıldığı”ve“Ortalama Bakılma Süresi (ms)”olarak belirtilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular neticesinde kullanıcıların elde edilen ölçümleri analiz edilerek website unsurları ile ilişkilendirilmiştir ve bulgular kapsamında sunularak ortaya konmuştur. Analiz sonucunda websitesi kullanımına yönelik kullanıcı deneyimi kapsamında edinilen ölçüm sonuçları analiz ve sonuçlar kısmında açıklanmıştır. Çalışma neticesinde katılımcıların websitesine ilk baktıkları an ve bakılan süre faktörüne yönelik algılarının ortalama bakılma süresine göre farklılık gösterdiği çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing web technologies, people are now able to access information very easily. The most important point in information sharing; to provide the right information to the right people. In this context, the concept of user experience has emerged. The user experience is a set of techniques that aim to provide information to the right user in an easy way. Electronic commerce has become an indispensable element for people who prefer technology, ease of use with smartphones, and people who prefer to trade easily. For companies that aim to use technology in order to provide a competitive advantage in the field of marketing and usage of mobile devices, websites have become very important. This situation also leads to the development of the companies on their websites and to make arrangements based on user needs and experiences. Within the scope of this study, the analysis of the effects of the designs and arrangements for websites on the user experience has been realized. Website elements have been reviewed through Eye-Tracking technology through selected users. The factors observed for the website elements have been measured in the scope of Eye-Tracking method. Website design elements are examined through the user experience and the findings of users' perceptions are evaluated. Website design factors, the initial start-up time, the number of times looked at, the number of times viewed and the average duration of care are specified. As a result of findings obtained from the study, the obtained measurements of the users are analyzed and associated with the website elements and presented in the context of the findings. As a result of the analysis, the results obtained from the user experience for the use of the website are explained in the analysis and conclusions section. As a result of the study, it was deduced that the participants' perceptions of the time they first looked at the website and their perceptions about the time factor examined differed according to the average length of time they were looked at.