Akut koroner sendromlu hastalarada chemerin hormonun kardiyak markerlerle korelasyonu
Correlation of chemerin hormone with cardiac markers in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 691324
  2. Yazar: BARIŞ KABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut Koroner Sendrom (AKS) tüm dünyayı etkileyen ve acil servislerde sıkla karşılaşılan bir sağlık problemidir. AKS tanısı hızlı konulmalı ve diğer ölümcül olmayan sebeplerden hızlıca ayırt edilmelidir. AKS tanısı dikkatli öykü, fizik muayene ile beraber EKG ve biyobelirteç değişimi ile anlaşılır. Bu nedenle göğüs ağrısına ek olarak çeşitli biyobelirteçler kullanılmaktadır. Bunlar, troponin I ve T, kreatin kinaz MB ve miyoglobilin gibi moleküllerdir. Ancak son yıllarda daha spesifik troponin gibi biyomaker arayışı artmıştır. Chemerin gerek inflamasyonda artan ve gerekse son yıllarda iskemik hadiselerde de artabileceği düşünülülen bir biyobelirteçtir. Biz de çalışmamızda bu soruya yanıt aradık. Nitekim chemerini, yapmış olduğumuz çalışmamızda troponin ile karşılaştırdık. Ölçümler, AKS tanısı alan ve almayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek derecede farklı çıktı. Bu da bizlere gelecekte troponine alternatif ve daha etkili biyobelirteçlerin bulunabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Syndrome (ACS) is a health problem that affects the whole world and is frequently encountered in emergency services. ACS should be diagnosed quickly and quickly differentiated from other non-fatal causes. The diagnosis of ACS is made by careful history, physical examination, ECG and biomarker exchange. Therefore, various biomarkers are used in addition to chest pain. These are molecules such as troponin I and T, creatine kinase MB, and myoglobilin. However, in recent years, the search for biomakers such as more specific troponin has increased. Chemerin is a biomarker that increases in inflammation and is thought to increase in ischemic events in recent years. In our study, we sought an answer to this question. As a matter of fact, we compared chemerin with troponin in our study. The measurements were statistically significantly different between patients with and without ACS. This showed us that alternative and more effective biomarkers to troponin could be found in the future.