معالم الدعوة الي الله في سورة الأنبياء
Enbiya suresine göre İslam'a davetin Özellikleri
  1. Tez No: 691331
  2. Yazar: ABDULAZEEZ YASEEN M. QASSAB BASHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın temel amacı Enbiya Suresi'nde bahsedilen ve kıyamete kadar geçerliğini devam ettirecek olan“davet”kavramının temel parametrelerini tespit etmektir. Bunlar tüm kuşaklara yol gösterici birer ışık, onları hidayete ve ıslaha yönlendiren kaynak mesabesindedirler. Çalışmada konusu Enbiyâ suresindeki ayetler; diğer ayetler, sünnet, sahabe ve sonraki nesillerce aktırılan menkulât çerçevesinde; dilbilimsel özellikler, kıraat farklılıkları ve bağlam göz önünde bulundurularak tefsir edilmiş tahliller yapılarak nesnel“davet”parametreleri tespit edilmeye gayret edilmiştir. Böylece çalışmada davetin temel esasları ve hedefleri, davetçinin özellikleri ve izleyeceği metod ile daveti kabul veya ret neticesinde mümin-kafir-münafık tiplemeleri ayrıca Peygamberlerin inkarcı toplumları ıslah etmedeki durumları üzerinde durulmuş değerlendirmeler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
One of the most important purposes for which the research aims is to highlight the advocacy features in Surat AL-Anbiyā' so that these landmarks include a wide range that serves the da'wah since the time of the revelation of the surah and until God inherits the earth and those on it, so that it will be a beacon for generations and a source of guidance and reform. In this research, the analytical and objective approach was followed For the incoming verses, through the interpretation of the verse in the Qur'an, the Sunnah, and what was influenced by the Companions and scholars, the difference in the narrations of the readers, and the linguistic analysis of the verse in a way that serves to reveal its meaning, and in proportion to the unity of the subject (da'wah(. Through the foregoing, the most important foundations on which the science of da'wah is based, which is related to the subject of da'wah, emerged: the purposes and the fruits that result from the realization of those objectives, and from the foundations also what is related to the da'wah: the most important methods that the da'wah need in their da'wah emerged, as well as what is related to the one who is called To show the reactions of the invitees resulting from their receiving the invitation, the invited society is divided into: a believing believer, a lying infidel, and colorful hypocrite. What are the attitudes of the prophets towards their people, in dealing with those reactions?