Politik psikoloji perspektifinde istihbarat
Intelligence from the perspective of political psychology
  1. Tez No: 691332
  2. Yazar: FATİH EMRE AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik Araştırmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın konusu, Politik psikoloji deney ve gözlemlerinden elde edilen bulguların istihbari nitelikte veriler sağlayıp sağlamadığının tespit edilmesidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde kavramsal yaklaşım çerçevesinde Politik psikoloji kavramının tanımı, tarihçesi, amacı ve çalışma alanları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde istihbarat olgusunun, tanımı, tarihsel gelişimi, istihbarat toplama yöntemleri, analiz süreci ve faaliyet alanları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Psiko politik bulguların, özellikle psikolojik harp, siyasi, ekonomik, kültürel istihbarat faaliyetlerindeki rolü ve önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to determine whether the findings to be obtained from Political psychology experiments and observations provide intelligence data. In the first chapter of this study, within the framework of the conceptual approach, information about the definition, history, aim, and the study fields of the concept of Political Psychology are given. In the second part of the study, the definition of intelligence, its historical development, intelligence collection methods, analysis process and study fields are comprehensively examined. In the last part of the study, the role and importance of the findings obtained from political psychology experiments and observations, especially in psychological warfare, political, economic and cultural intelligence analyzes, is emphasized.