Mandibulada all-on-four ve trefoil konseptlerinin farklı oklüzyon koşullarda yüklenmesiyle oluşan streslerin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 691334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ÖZARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, All-on-Three ve All-on-Four olmak üzere iki farklı implant destekli sabit protez konseptinde dört farklı yükleme koşulunda kemik, implant ve vida üzerinde oluşan maksimum stresleri araştırmaktır. Yöntem: Üç boyutlu mandibular modeller All-on-Four ve All-on-Three konseptine göre tasarlandı. Maksimum interkuspal pozisyon, kanin koruyuculu oklüzyon, grup fonksiyonlu oklüzyonu ve kantilever yüklemesi koşulları altında temas noktalarına maksimum ısırma kuvvetleri uygulanmıştır. Kortikal kemik üzerindeki maksimum gerilimler ve implant ve vida üzerindeki von Mises stres gerilimleri, sonlu elemanlar analizi yöntemi kullanılarak farklı oklüzyonlar arasında karşılaştırmalı olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Maksimum ısırmada en yüksek stres seviyeleri, All-on-Three modelinin distal implantlarında bulundu. All-on-Three sistemindeki anterior implant, vida, kortikal kemik, All-on-Four sistemindeki anterior implant, vida ve kemiğe göre 4 kat daha fazla stres değerleri hesaplandı. Tüm gruplarda kanin koruyuculu oklüzyonda, çalışan tarafta daha yüksek stres değerleri gözlendi. İmplant ve kemik seviyelerinde stres konsantrasyonları her iki modelde de benzerdi. Bununla birlikte, All-on-Three modelinde merkezi implant vidasında önemli ölçüde daha yüksek stres seviyeleri gözlemlendi. Grup fonksiyonlu oklüzyonunda, All-on-Three sisteminde implant, vida ve kemik seviyelerinde daha yüksek stres konsantrasyonları gözlenirken, çalışma tarafında daha yüksek stres seviyeleri gözlendi. Kantilever yüklemede; All-on-Three modelinde önemli derecede abutment vida stresleri bulundu. Öte yandan, All-on-Four modelinde distal implantlar ve çevreleyen kortikal kemik çevresinde maksimum stres değerleri gözlendi. Grup fonksiyonlu oklüzyon, tüm yapılar içinde daha yüksek gerilimlere sahiptir. Sonuç: Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde, All-on-Four ve All-on-Three sistemlerde kortikal kemik, vidalar, implantlardaki stresler göz önüne alındığında kanin koruyuculu oklüzyon uygulanması önerilebilir. İmplant destekli protezler için optimal oklüzyon tipinin uzun süreli klinik deneylerle araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the maximum stresses that occur on the bone, the implant and the screw under four loading conditions in two different implant supported fixed prosthesis concepts, All-on-Three and All-on-Four. Method: Three dimensional mandibular models were designed according to All-on-Four and All-on-Three concept. Maximum bite forces were applied to the contact points under the conditions of maximum intercuspal position, canine protective occlusion, group function occlusion and cantilever loading. The maximum principal stresses on cortical bone and Von Mises stresses implant and screw were calculated comparatively between different occlusions using the finite element analysis method. Results: The highest stress levels at maximum bite forces were found in the distal implants of the All-on-Three model. The anterior implant, screw, cortical bone in All-onThree system was calculated to 4 times more stress than the anterior implant, screw and bone in the All-on-Four system. Canine-protected occlusion, higher stresses were observed on the working side in all groups. At the implant and bone levels, stress concentrations were similar in both models. However, significantly higher stress levels were observed around the screw of the central implant in the All-on-Three model. In the group-function occlusion, higher stress concentrations were observed at the implant, screw and bone levels in the All-on-Three system, with higher stress levels observed on the working side. Cantilever loading; significant level abutment screws stresses was found the All-on-Three model. On the other hand, maximum stress values were observed around the distal implants and the surrounding cortical bone in the All-on-Four model. Group function occlusion caused higher stresses for all structures. Conclusion: Within the limitations of this study, it may be suggested apply a canine protected occlusion when stresses in the cortical bone,screws, implants are considered in All-on-Four and All-on-Three systems. The optimal occlusion type for implant prostheses needs to be investigated with long-term clinical trials.