Genç kadın futbol oyuncularında anaerobik güç parametreleri ile futbola özgü yön değiştirmeli tekrarlı sprint (RAST) testi arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relations between anaerobic power parameters and the football special change of di̇recti̇on repeated sprint (RAST) test in young women soccer players
- Tez No: 691344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, genç kadın futbol oyuncularında anaerobik güç parametreleri ile futbola özgü yön değiştirmeli tekrarlı sprint (YD-RAST) testi parametreleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ordu ilinde TFF Kadınlar 3. Futbol Liginde mücadele eden bir kadın futbol takımında futbol oynayan 14 genç kadın futbol oyuncusu (n=14, yaş=17,92±2,33 yıl, boy uzunluğu=163,05±6,79 cm, vücut ağırlığı=56,27±10,05 kg, BMI=21,06±2,57) üzerinde yapılmıştır. Oyunculara wingate anaerobik güç testi, RAST testi ve futbola özgü yön değiştirmeli tekrarlı sprint (YD-RAST) testi uygulandı. Güvenirlik analizi için, YD-RAST testi farklı haftalarda iki kez uygulandı. Wingate anaerobik güç testinde zirve, ortalama, minimum ve maksimum güç ve yorgunluk indeksi; RAST ve YD-RAST testinde ortalama ve maksimum hız, ortalama ve toplam süre, minimum, maksimum ve ortalama güç ve yorgunluk indeksi parametreleri belirlendi. Wingate anaerobik güç testi parametreleri ile RAST ve YD-RAST testi parametreleri arasındaki ilişkiler, Pearson korelasyon katsayısıyla belirlendi. YD-RAST testinin güvenirlik analizi için test-tekrar test tekniği esas alınarak iki testin değerleri arasındaki sınıf içi (intra-class) korelasyon katsayısı incelendi. YD-RAST testinin ölçüt geçerliği RAST ve YD-RAST testi parametreleri arasındaki Pearson korelasyon katsayısı ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationships between anaerobic power parameters and soccer-specific change of direction repeated sprint (YD-RAST) test parameters in young female soccer players. Materials and Methods: The research was conducted on 14 young female football players (n=14, age=17,92±2,33 years, height=163,05±6,79 cm, body weight=56,27±10,05 kg, BMI=21,06±2,57) playing in a women's football team competing in the TFF Women's 3rd Football League in Ordu province. Wingate anaerobic power test, RAST test and soccer-specific repeated sprint change of (YD-RAST) test were applied to the players. For the reliability analysis, the YD-RAST test was applied twice in different weeks. Peak, average, minimum and maximum power and fatigue index in Wingate anaerobic power test, mean and maximum speed, average and total time, minimum, maximum and average power and fatigue index parameters were determined in RAST and YD-RAST test. Relationships between Wingate anaerobic power test parameters and RAST and YD-RAST test parameters were determined by Pearson correlation coefficient. For the reliability analysis of the YD-RAST test, the intra-class correlation coefficient between the values of the two tests was examined based on the test-retest technique. The criterion validity of the YD-RAST test was determined by the Pearson correlation coefficient between the parameters of the RAST and YD-RAST test.