Antropontolojinin ışığında Jean Baudrillard'ın tüketim toplumu insanı ve dünyası
Jean Baudrillard's consumer society human and his/her world in the light of anthropontology
- Tez No: 691345
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Yazılması amaçlanan bu tezde ana problem, bir düşünür, akademisyen, yazar olan Betül Çotuksöken'in felsefe literatürüne kazandırdığı yeni bir kavram, felsefi tutum ve disiplin olan antropontoloji ya da insan-varlıkbilgisi ışığında; bir düşünür, sosyolog, yazar olan Jean Baudrillard'ın tüketim toplumunda yaşayan insanı, onun düşünce ve yaşama dünyasında hangi belirlemeleri temele alarak konumlandırdığı ve tüketimi yaşamının âdeta merkezine koyan bu toplumun insanının nesnelerle kurduğu ilişki içindeki durumu ve duruşudur. Değerlerini yitiren tüketim toplumu insanı için iştahını kabartan, arzularını coşturan şeyler önem kazanmıştır ama kazandıklarıyla özne olma bilincini kaybetmiştir. Tüketim toplumu insanı, keyfiliği bir yana bırakıp, varolan sistemden ne umduğunu, ne bulduğunu, ne olduğunu kendisine sormalıdır. Belki de problemin kaynağını“özne”nin,“sözde özne”ye dönüşmesinde dahası“ben”in“biz”le bağının kopuşunda aramalıyız. Antropontoloji bu bağlamda önemlidir. Nesnelerin içinde bir nesne durumundaki tüketim toplumu insanı bilinç sahibi bir varlık olduğunu hatırlamalı, gerçek manada yaşamadığı gerilimin, çatışmanın ya da bunalımın ona kattıkları hakkında düşünmeye yeniden başlamalı, bireysel çerçevede düşünsel ve eylemsel hareket alanının neden ve niyet doğrultularındaki sınırları üzerinde düşünmeli ve öncelikle biyolojik, bu bağlamda doğanın bir parçası, önünde sonunda da toplum-tarih-kültür varlığı olduğunu unutmamalıdır. O halde burada öne çıkarılan temel varsayım, içinde bulunulan yeni durumdan, düşünme ediminin katkısıyla çıkılabileceğidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is intended to be written, the main problem is that which determinations in the world of thought and human being living in the consumer society were taken as a basis by Jean Baudrillard, a thinker, sociologist, and writer, to position him/her in the consumer society, as well as his/her situation and stance by considering relationship established by the human being of that society that actually puts the consumption in the centre of the life, in the light of the anthropontology or the knowledge of human - being, a new concept, philosophical attitude and discipline introduced to the philosophical literature by Betül Çotuksöken, a thinker, academician, and writer. For the human being in the consumer society who lost his/her values, things that tantalise and excite him/her have gained importance while losing his/her consciousness of being a subject. Being human in consumer society should look beyond arbitrariness and ask himself/herself what s/he expects from the existing system, what s/he has found, and what s/he is. Maybe we should ask for the problem area at the transformation of“subject”into“alleged subject”, and further, disconnection between“me”and“us”. Anthropontology is important from this point of view. A consumer society human that is an object among objects should remember that s/he is a conscious being and should, start thinking again about what the tension, conflict or depression, which s/he does not actually suffer, has contributed to him/her, think on the boundaries of the intellectual and actual activity area in the directions of cause and intention, and should not forget that s/he is a first biological being, and accordingly a part of the nature, and a social-historical-cultural being. Then, the basic assumption brought to the foreground here is that s/he can get out of the situation in which s/he is in with the contribution of the act of thinking.