Ebeveynlerin dil ve konuşma terapisi ile ilgili beklentileri ve deneyimlerinin belirlenmesi
Investigation the expectations and experiences of parents about speech and language therapy'
- Tez No: 691346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOĞRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aileler çocuklarının yaşamlarında önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte ailelerin çocuklarının dil gelişimleriyle ilgili çeşitli beklentilerinin olduğu bilinmektedir. Dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların ailelerinin terapi sürecine yönelik beklentilerinin dil ve konuşma terapistleri tarafından bilinmesi, çocuğun dil gelişimini olumlu yönde etkileyebilmektedir. Çalışmanın amacı ebeveynlerin çocuk merkezli dil ve konuşma terapisi ile ilgili beklentileri ve deneyimlerinin anlaşılmasıdır. Bu doğrultuda çalışma nicel araştırma yöntemi olan betimsel yöntemi ile modellenmiştir. Araştırmaya 172 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılardan veriler anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynler dil ve konuşma terapisinin planlama sürecine ve müdahale sürecine dahil olmayı ve çocuklarının dil gelişimlerinde ilerleme bekledikleri görülmüştür. Bu beklentilerin çocuklarının cinsiyetine, yaşına ve almış oldukları terapi hizmet yerine göre değişiklik göstermediği bulunmuştur. Bununla birlikte ebeveynler erken müdahalenin çocuklarının hayatları üzerindeki önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Families play an important role in their children's lives. However, it is known that families have various expectations about their children's language development. Knowing the expectations of the families of children with speech and language disorders regarding the therapy process by speech and language therapists affects the language development of the child positively. The aim of the study is to understand the expectations and experiences of parents about speech and language therapy. In this direction, the study was modeled with the descriptive method, which is a quantitative research method. 172 parents participated in the study. Data from the participants were collected through a questionnaire. As a result of the research, it was seen that parents expect to be involved in the planning process and intervention process of speech and language therapy and to progress in their children's language development. It was found that these expectations did not change according to the gender, age of the children and the place of therapy they received. However, parents drew attention to the importance of early intervention on their children's lives.