Hastanemizde skolyoz cerrahisi uygulanmış hastaların perioperatif komplikasyonları ve yoğun bakım ihtiyaçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the perioperative complications and the intensive care needs of patients which have been surgery for scoliosis in our hospital
- Tez No: 691353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OBA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Skolyoz omurganın en sık görülen eğriliği olup 40 dereceden büyük eğriliklede cerrahi gerekir. Skolyozda toraks hacminin ve göğüs duvarı kompliansının azalması sebebi ile restriktif tipte akciğer patolojisi gelişir. Skolyoz cerrahisinin amacı ilerileğen eğriliği ve eğriliğn oluşturduğu solunum solunum komplikasyonlarını durdurmak amaçlanır. Skolyoz cerrahisi uzun süren kompleks bir cerrahi olup, postoperatif komplikasyonlar gelişebilmektedir. En korkulan komplikasyon nörolojik defisittir. Çalışmada skolyoz cerrahisi uygulanmış hastaların perioperatif komplikasyonları ve yoğun bakım ihtiyaçlarının retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal- Metod: Hastaların bilgileri hastanemiz bilgisayar sistemine ve hasta dosyasına ulaşılarak kaydedilmiştir. Pre-anestezik değerlendirmede hastaların yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, skolyoz etiyolojisi, cobb açısı, komorbit hastalıkları (nöromuskuler her hangi bir hastalık olup olmadığı, kardiak ve renal problemler, epileptik ve hemotolojik sorunlar) pre-operatif ve post-operatif hemoglobin, AKG, laboratuar testleri tarandı ve kaydedildi. Kliniğimizde tüm skolyoz cerrahisi geçirecek hastalara kalp tepe atımı, non-invaziv tansiyon arteryal, invaziv tansiyon arteryal, SpO2, end-tidal CO2 ile standart monitorizasyon uygulanmaktadır. Tüm hastalara standart genel anestezi indüksiyonu sonrası TİVA ile anestezi idamesi sağlanır. Hastaların tamamına operasyon boyunca MEB ve SSEP ile monitorizasyon uygulanır. Tüm hastaların operasyon süresi, füzyon seviyesi, kanama miktarı, replasman (kan ve sıvı) miktarı, transamin verilip verilmediği değerlendirildi ve kaydedildi. Postoperatif olarak solunum yetersizliği, nörolojik komplikasyonlar ve kanama, hemodinamik anstabilite (vazopressör ve inotrop ihtiyacı olanlar) ve yoğun bakım ihtiyacı, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede kalış süresi ve mortalitesi incelendi. Bulgular: YBÜ ihtiyacı olmayan hastaların komorbidite oranı %41,9 (n=49), ihtiyacı olanların %75'di (n=36).
Özet (Çeviri)
Introduction: Scoliosis is the most common curvature of the spine and surgery is required for curvatures greater than 40 degrees. Restrictive type of lung pathology develops in scoliosis due to decreased thoracic volume and chest wall compliance. The aim of scoliosis surgery is to stop progressive curvature and respiratory complications caused by curvature. Scoliosis surgery is a complex surgery that takes a long time, and postoperative complications may develop. The most feared complication is neurological deficit. The aim of this study is to retrospectively evaluate the perioperative complications and intensive care needs of patients who have undergone scoliosis surgery. Material-Method: The information of the patients was recorded by accessing the computer system of our hospital and the patient file. In pre-anesthetic evaluation, patients' age, gender, ASA score, scoliosis etiology, cobb angle, comorbid diseases (whether there is any neuromuscular disease, cardiac and renal problems, epileptic and hematological problems), pre-operative and post-operative hemoglobin, arterial blood gas, laboratory tests were scanned and recorded. In our clinic, standard monitoring with heart rate, non-invasive blood pressure arterial, invasive blood pressure arterial, SpO2, end-tidal CO2 is applied to all patients who will undergo scoliosis surgery. After induction of standard general anesthesia, anesthesia is maintained with TIVA in all patients. All patients are monitored with MEB and SSEP throughout the operation. The duration of the operation, fusion level, amount of bleeding, amount of replacement (blood and fluid), and whether transamin was given to all patients were evaluated and recorded. Postoperatively, respiratory failure, neurological complications and bleeding, hemodynamic instability (those who need vasopressors and inotropes) and need for intensive care, length of stay in the intensive care unit, length of hospital stay and mortality were examined. Results: The comorbidity rate of patients who did not need ICU was 41.9% (n=49), and 75% (n=36) of those who did.