Hastanelerde yürütülen manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin değerlendirilmesi (Marmara Bölgesi örneği)
Evaluation of spiritual counseling and guidance services conducted in hospitals (Marmara Region example)
- Tez No: 691360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın temel amacı Manevi Destek Birimindeki danışmanların, hizmete ilişkin deneyimlerinin ve görüşleri ortaya koymak ve bu görüşler doğrultusunda danışmanlık hizmetini değerlendirmektir. Bu çerçevede araştırmamızın örneklemini Kocaeli, Sakarya ve İstanbul ilindeki Manevi Destek Birimleri oluşturmaktadır. Olgu bilim deseni kullanılan bu çalışmada, mülakat tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bu mülakatlar, danışmanların hastanın ihtiyacını nasıl belirlediği veya sağladıkları, insanlarla iletişimde dikkat ettikleri yönler, danışmanlığa yönelik karşılaştıkları sorunlar, danışmanlığın/birimin gelişimine yönelik yapılan faaliyetlerin ortaya çıkarılmasını amaçlayan sorulardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the experiences and opinions of the counselors in the Spiritual Support Unit regarding the service and to evaluate the counseling service in line with these opinions. In this context, the sample of our study consists of Spiritual Support Units in Kocaeli, Sakarya and Istanbul. In this study, in which phenomenology design was used, data were obtained using the interview technique. These interviews consist of questions that aim to reveal how the counselors determine or provide the needs of the patient, the aspects they pay attention to in communication with people, the problems they encounter in counseling, the activities carried out for the development of the counseling.