Rekreasyon aktivitelerine katılan etkileyici ve etkilenenlerin öznel canlılık ve dışadönüklülük özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the subjective vitality and extraversion features of influencers and affected ones who participate in recreation activities
- Tez No: 691361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEVDET ALTUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı turistik ve boş zaman aktivitelerine karar veren bireyler ile etkilenen bireyler arasındaki öznel canlılık ve dışadönüklülük seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemektir. Veriler nicel araştırmalarda sıklıkla kullanılan anket yöntemiyle ve tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Bilgiler İstanbul'da boş zaman aktivitesine katılan 388 kişiden toplanmıştır. Verilerin ilk aşamasında demografik bilgilere yer verilmektedir. Değişkenler arasında birbiri ile uyumlu olanlarını tek faktör altında toplayabilmek amacıyla, açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Sonrasında öznel canlılık ve dışadönüklülük özelliklerinin, etkileyiciler ve etkilenenler arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin tespiti için bağımsız örneklemler t-testi analizi uygulanmıştır. En son olarak değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve şiddetinin tespit edilebilmesi için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine whether there is a statistically significant difference between the subjective vitality and extraversion levels among individuals who decide on touristic and leisure activities and those who are affected. The data were collected with using the survey method, which is frequently used in quantitative research, and convenience sampling, which is a nonprobability sampling method. The information was collected from 388 people who participated in leisure activities in Istanbul. Demographic information is included in the first stage of the data. Exploratory factor analysis was applied in order to collect the variables, which are compatible with each other under a single factor. Afterwards, independent samples t-test analysis was applied to determine whether subjective vitality and extraversion characteristics showed significant difference between affected and influencers. Finally, correlation analysis was applied to detect the direction and severity of the relationship between the variables.